İzmir'den 'okullarda bir öğün sağlıklı ve ücretsiz yemek' için 100 bin imza!
İzmir’de ‘Okullarda bir öğün sağlıklı ve ücretsiz yemek’ kampanyası için toplanan imzalar MEB'e ulaştırılacak.

İzmir’de, Ekmek ve Gül, Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖV-DER), Bornova Kadın Dayanışma Derneği (BORKAD) ve Buca Evka 1 Kadın Kültür ve Dayanışma Evi Derneği’nin (BEKEV) yaklaşık 3 aydır sürdürdüğü “Okullarda bir öğün sağlıklı ve ücretsiz yemek” talepli kampanyası kapsamında toplanan imza dilekçelerini Milli Eğitim Bakanlığına ulaştıracağını duyurdu. Dilekçeler gönderilmeden önce Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube binasında basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada, Ekmek ve Gül, ÖV-DER, BORKAD ve BEKEV temsilcileri yer alırken, basın metnini ise ÖV-DER İzmir Şube Başkanı Behram Kaya okudu.

Kaya, “Gerek sosyal medyada gerekse ilçelerde ve okul önlerinde kurduğumuz imza masaları ile yüz bine ulaştık. İmza masalarında velilerin sıraya girmesi, kendilerinin imza metnini mahalleye götürüp diğer velilere imzalatıp getirmesiyle ve sosyal medyada hızla imza sayısının artmasıyla bu talebin ne kadar acil ve zorunlu olduğunu gördük” dedi.


'TALEBİMİZ YERİNE GETİRİLENE DEK ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK'

Kaya, ülkenin her tarafında birçok kurum ve kuruluşun çalışması sonucu dört parti meclis başkanlığına önerge vererek talebin yerine getirilmesini istedilerse de iktidar partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini hatırlattı. Kaya, “Çocuklarımızın hakları bir kez daha siyasete alet edildi. Önergeye 'Hayır' diyen vekiller acaba kimler adına bu oyu kullandılar?  Bir ülkede bu talebi bakanlık nasıl görmez, hükümet neden yerine getirmez? Çocuklarının derslere aç girmesine göz yuman milletvekilleri kimleri temsil ediyor? Ekmek arasına bir dilim peynir, iki zeytin koyduğunda mutlu olduğunu söyleyen velilerin temsilcileri kimler?" gibi sorular yöneltti.

Sağlıklı ve ücretsiz yemek taleplerini bir kez daha yineleyen Kaya, “Milletvekillerinden önergeyi kabul edip, ek ödenek çıkartılmasın ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, çocuklarımıza bir öğün sağlıklı ve ücretsiz yemeğin hemen verilmesini talep ediyoruz. İzmir’de BORKAD ve BEKEV birlikte yürüttüğümüz ve ülke genelinde Ekmek ve Gül, TTB gibi birçok kurum ve kuruluşun yürüttüğü çalışmalar bitmedi, talebin yerine getirilmesine kadar da bitmeyecek” diye konuştu.

'SAĞLIKLI BİR NESİL YETİŞMESİ İÇİN...'
Yürütülen imza kampanyasında ise şu ifadeler yer alıyor; "Okul giderlerinin velilerin üstüne krizle birlikte daha fazla yıkılması, ailelerin çocuklarının beslenme çantasına beslenecek bir şey koyamamaları; kansızlığa, bodurluğa, obeziteye, gelişim bozukluğuna yol açmasının yanında öğrenme güçlüğü ve zihinsel gelişim bozukluğuna da neden olmaktadır. Dengeli ve sağlıklı bir nesil yetişmesi için okullarda bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesini Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2019 yılında bu yönde aldığı kararın yeni Eğitim öğretim yılında uygulamaya geçirilmesini talep ediyoruz."

Fotoğraf: Dilek Omaklılar/Evrensel

İlgili haberler
Milli Eğitim Bakanı çocukların beslenmesine ilişki...

Milli Eğitim Bakanlığı, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in okullardaki yemek hizmetleri ve kantinl...

CHP Gebze: 'Reddedilen 'okullarda bir öğün ücretsi...

CHP Gebze İlçe Örgütünde, CHP'nin Gebze Belediye Meclisine verdiği "Okullarda 1 öğün ücretsiz yemek"...

İki çocuğu da Çölyak hastası: Bir simit 12 TL, dev...

İki çocuğu çölyak hastası olan Refiye Güreli, devletin verdiği 160 TL’lik desteğin gıda masraflarını...