İstismar mağduru çocuğu yazan Gazeteci Hale Gönültaş’a soruşturma açıldı
Çocuk yurdunda kalan kız çocuğunun kaybolmasına ilişkin haber yapan Hale Gönültaş’a bir polisin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. Gönültaş evine gelen polisler tarafından da tehdit edildi.

Kısa Dalga yazarı Hale Gönültaş hakkında Manisa’da 14 yaşındaki bir kız çocuğunun tecavüze uğradıktan sonra devlet korumasına alınmasına rağmen pavyonlarda çalıştığını ortaya koyan haberi ile ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturma, haberde adı geçmeyen bir polis memurunun kız çocuğunun annesinin dile getirdiği “istismar” iddialarıyla kastedilenin kendisi olduğunu belirterek yaptığı suç duyurusu üzerine başlatıldı. Haberle devletin kurumlarının yıpratılmaya çalışıldığını ileri süren polis memuru, Gönültaş’ın yanı sıra kendi hakkındaki iddiaları dile getirdiği için mağdur kız çocuğunun annesi ve anneye yardım ettiği gerekçesiyle Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu yetkililerinden de şikayetçi oldu. Gazeteci Gönültaş’ın soruşturma kapsamında ifade vermeye çağrıldığı akşam evine gelen iki polis ise tehditkar biçimde “Polis arkadaşımıza iftira atmışsınız” diyerek gözdağı vermeye çalıştı.

Gazeteci Hale Gönültaş hakkında 14 Aralık 2022’de Kısa Dalga’da yayınlanan “Bir çocuğun karartılan hayatı: 12 yaşında tecavüze uğradı, çocuk yurduna yerleştirildi, pavyonda çalıştırıldı, şimdi kayıp” başlıklı haberden dolayı Polis Memuru E.Y.’nin şikayeti ile soruşturma başlatıldı.

‘BAHSEDİLEN POLİS MEMURU BENİM’ DİYEREK ŞİKAYETÇİ OLDU

Polis memuru E.Y., ifadesinde haberde bahsedilen çocuğun Manisa Çocuk Destek Merkezinde kaldığını, kendisini ve annesini tanıdığını belirterek haberde geçen Manisa Çocuk Şube Müdürlüğü Kayıp Çocuklar Büro Amirliğinde görevli polis memuru E.’nin kendisi olduğunu söyledi. Kayıp çocuğu daha önce de birkaç kez bulduğunu söyleyen E.Y. haberde kız çocuğunun annesinin dile getirdiği iddiaları reddederek “Binlerce çocuk buldum. Benim irtibat kurduğum çocukların tamamının ifadesi alınabilir. Hiçbiri benimle bu şekilde bir cinsel yakınlık kurduğunu söyleyemez. Ayrıca esrar içmeyi ve çocuklara içirmeyi de kesinlikle reddediyorum” dedi.

AMAÇ ‘DEVLETİN KURUMLARINI YIPRATMAK’MIŞ

Çocuğun annesinin kendisine daha önce tartıştıkları ve telefonundan engellediği için iftira attığını savunan E.Y. “Yapılan haberlerin siyasi içerik taşıdığı çok açıktır. Bu haberler ile devletimizin kurumları aleni şekilde yıpratılmaya çalışılmaktadır. Aslı astarı araştırılmadan, sırf bir kadının iddiası ile devletin bu kadar yıpratılması kabul edilemez. Özelde ise benimle ilgili yapılan iftiralarla beni ve Emniyet Müdürlüğümüzü yıpratmaya çalışmaktadırlar” dedi.

KADIN DERNEKLERİ FEDERASYONUNDAN DA ŞİKAYETÇİ OLDU

Polis memuru E.Y. kendisi hakkındaki iddiaları dile getiren kız çocuğunun annesi ve haberi yayınlayan Hale Gönültaş ile kız çocuğunun annesine yardım ettiği için Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu yetkililerinden de şikayetçi olduğunu söyledi.

İSMİ GEÇMİYORDU

Hakkında açılan soruşturma kapsamında polis merkezinde ifadesi alınan gazeteci Hale Gönültaş kimsenin ismini açıkça belirtmeden, isim kullanılmadan haber yaptığını ve şikayetçinin isminin de haber konusu olmadığını belirtti. “Şikayetçi olan şahsın haber konusunu kendi üzerine alınması kendi sorunudur. Tarafımın şikayetçiye karşı böyle bir suçlaması ya da iftira atması söz konusu değildir” diyen Gönültaş şunları kaydetti:

BELGELERLE HABER YAPTIM

“Bir haber kaynağı tarafından çocuğun cinsel istismarı konusunda haber değeri taşıyabilecek bir olayın vuku bulduğu haberinin verilmesi üzerine otuz yıllık gazeteci olmam hasebiyle konuyu araştırmaya başladım. Olay hakkında WhatsApp mesajları, mesaj kayıtları, şikayet tutanaklarının iletilmesi üzerine bu olayı gerçek isimler kullanmayarak haberleştirdim ve bu haber Türkiye’de gündem yarattı. Tamamen gazetecilik saikiyle hareket ederek ve kimseyi töhmet altında bırakmadan elimdeki bilgi ve belgelerle haber yaptım.

30 yıllık gazeteci olarak bugüne kadar hiçbir siyasi saikle hareket etmedim. Gazetecilik ilke ve etik kurallarından bir an olsun sapmadım. Bu nedenle ismim Türkiye’de başta olmak üzere Avrupa’da da ortak araştırma çalışmalarında yer alan araştırmacı gazeteci olarak geçer. Ulusal ve uluslararası kadın ve çocuk hakları, çocukların cinsel istismarı konularında yaptığım haberler başta Türkiye olmak üzere Avrupa Birliğine üye ülkeler, Amerika ve Birleşmiş Milletler ve insan hakları örgütlerince de ödüle değer bulunmuştur. Bu nedenle hakkımdaki suçlamaların hiçbirisini kabul etmiyorum.

EVİME GELEREK TEHDİTKÂR KONUŞAN POLİSLERDEN ŞİKAYETÇİYİM

Dün polis merkezince arandıktan ve ifade vermeye gelmem belirtildikten sonra bunu kabul ederek geleceğimi belirttim. Ancak aynı gün 23 Ocak 2023 saat 20.05-20.10 saatleri arasında zilimi çalan sivil giyimli iki polis memuru asayiş şubeden geldiklerini belirterek “Hakkınızda şikayet var, polis arkadaşımıza iftira atmışsınız ifade vermeniz gerekiyor” şeklinde tarafıma tehditkar konuşarak beni tedirgin etmişlerdir. Bir polise yakışmayacak şekilde beni suçlayarak hakkımda hüküm varmış gibi hareket eden bu iki polis memurundan şikayetçiyim. Kimliklerinin tespit edilerek haklarında gerekli tahkikatların yapılmasını ve şikayetçi olduğumu belirtmek isterim.”

Haber: kısadalga.net

İlgili haberler
İran'da 3 kadın gazeteci daha gözaltına alındı

İran'da kadın gazeteciler Melika Haşimi, Saide Şefii ve Mehrnuş Zarii'nin gözaltına alındıktan sonra...

MKGP 2022 kadın gazeteciler raporu: 18 kadın gazet...

MKGP, kadın gazetecilere yönelik bir yıllık hak ihlalleri raporunda, 18 kadın gazetecinin tutuklu ol...

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü: Kadın gazetecile...

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde TGS Kadın LGBTİ+ Komisyonu üyesi bir kadın gazeteci olarak tüm...