Flormar direnişinde 45. gün: Çözüm yoksa direniş var
Direnişlerinin 45. gününde Flormar yönetimine seslenen işçiler, “Ya gelin bu işi uzlaşarak çözelim ya da daha büyük eylemlere hazır olun. Bizim kaybedecek milyonlarımız yok” dedi.

Sendikalaştıkları için işten atılan Flormar direnişin 45. gününde içerideki işçiler direnen işçilere destek verdi. Öte yandan Flormar yakınında bulunan Enka Cıvata fabrikasının patronu, sabah saatlerinde, sanayi içerisindeki patronları, kaymakamı, valiyi, bürokratları çağırdığı bir kahvaltı düzenledi. Seslerini duyurmak için Enka Cıvata önüne yürüyen işçiler, “İşçiler burada hükümet nerede”, “Anayasal hakkımız engellenemez”, “Flormar’a sendika girecek başka yolu yok” sloganlarını attı. Ayrıca dün işçileri İngiltereli Gazeteci Helen Mackreath ziyaret ederek röportaj yaptı.


DIŞARIDAKİ İŞÇİDEN İÇERİDEKİ İŞÇİYE MEKTUP
İşçilerden biri öğle arasında içerideki işçilere yazdığı mektubu okudu. Mektubunda, dışarıdan tanıyıp tanımadığı bir sürü insanın direnişe destek verdiğini, bunun yarısı kadar bile olsa içeridekilerin destek vermesi gerektiğini, içerideki yöneticilerin iyi davranmasının sebebinin dışarıdaki direniş olduğunu vurgulayan işçi şunları söyledi:
“Hepimizin tek bir amacı var onurlu yaşamak hak ettiğimiz ücretlere çalışmak ve aşağılanmadan insan gibi çalışmak. Akşam eve gittiğimizde annemiz babamız eşlerimiz çocuklarımız bizden güzel haber bekliyor ama sizin bu duyarsız davranışlarınızdan dolayı biz onlara güzel haberler veremiyoruz. Sendikayı içeri soktuğumuzda onurlu yürekli hatırlanmak var bir de pısırık korkak anılmak var. İçeride herkesin bizim için ne dediğini ne düşündüğünü biliyoruz ama biz sadece bu Petrol-İş Sendikası bayrağının buraya çekileceği günü bekliyoruz.”

Flormar yönetimine de seslenen işçi, “Bugün 45. gün. Zannetmeyin gideceğiz. 445 gün de olsa buradayız ve daha direnişe başlamadık. Asıl direniş yeni başlıyor. Artık size verilen süre bitti. Ya gelin birbirimizi daha fazla kırmadan bu işi uzlaşarak çözelim ya da daha büyük daha ses getirecek eylemlere hazır olun. Bizim kaybedecek milyonlarımız yok. Bizim kaybedecek makam mevkiimiz yok. Bizim kaybedecek markamız yok. Kaybedecek bir vicdanımız bir de onurumuz vardı. Biz de onları kaybetmemek için buradayız, mücadele ediyoruz” dedi.

İlgili haberler
Flormar işçisi kadınlar: Eşitlik istiyoruz!

38 gündür direnen Flormar işçileri, güne Gebze OSB içinde yaptıkları yürüyüşle başladı. Yürüyüş sonr...

Flormar’da 39 günde direniş sürüyor...

Petrol-iş sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Flormar işçilerinin direnişi 39. gününde sü...

Flormar potronu direniştekilere destek veren işçiy...

Flormar patronu, direnişte olan işçilere destek veren işçileri ya yıllık izne ya ücretli izne çıkart...