Eskişehirli kadınlar: Her yerde var olacağız
Meclis Başkanı’nın Çanakkale Anması ile ilgili sahnelenen tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkmasına izin vermemesine Eskişehirli kadınlar tepki gösterdi.

Eskişehir Şehir Tiyatroları Kadın Oyuncuları ve Eskişehir Kadınları Platformu üyeleri, TBMM’de sergilenen tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkmasının engellenmesini protesto etmek için Özdilek Kültür Merkezinde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Kültür merkezindeki sahnede açıklamayı okuyan Şenay Subaşı kadınların tüm dünyada ve ülkemizde tiyatro sahnesinde güçlüklerle yer edindiğine dikkat çekerek, durumun endişe verici olduğunu söyledi. Şubaşı: “Bu durumun tüm sorumlularını, söz konusu olay özelinde de TBMM Başkanı İsmail Kahramanı kınıyoruz. Kadına, laikliğe, sanata ve özgürlüğe düşman bu zihniyeti kabul etmiyoruz. Afife Jale’nin o eşsiz ruhuyla sahnede emek veren tüm kadın oyuncuların Eskişehir Kadınları Platformu olarak yanındayız. Biz kadınlar her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz.” dedi.

KADINLAR DAHA ÇOK SAHNEYE
Meltem KARAKAŞ // Eskişehir

İsmail Kahraman’ın kadın oyuncuların sahneye çıkmasını engellemesine tepki gösteren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları da tepkili. Kadın oyuncular umudu kaybetmemek gerektiğini söylerken; sahnelarde daha çok olma çağrısı yaptı.
Oyuncu Pınar Bekaroğlu, “İnsan üzülüyor. Böyle şeyler belki de bizi birbirimize daha çok bağlayacak. Daha çok harekete geçmemizi sağlayacak. Ben sahneye daha çok çıkmak istiyorum. Daha çok biz buradayız demek istiyorum. Bu bugün kadına, yarın erkeğe. Bir cinsiyet ayrımı yapmak çok yanlış. Cinsiyetçi yaklaşımın her türlüsüne karşıyım. Umarım bundan geri dönüş olur. Bunun bir özrü, açıklaması olur” derken; Özlem Akdoğan da “Bugün konuşulan mesele kadın oyuncuların Mecliste sahneye çıkarılmasının engellenmesini aşmış durumda. O yüzden bütün kadınların Türkiye’de laikliği tehlikede hissettiği noktada bir şeyler söylemek istemesi kadar değerli bir şey yok” diye konuştu. Türkiye’de tiyatro yapmanın her geçen gün zorlaştığını anlatan Özlem Baykara, “Bundan sonrası için de bir şeyler yapmak gerekiyor. Herkes aynı duyguları, korkuları yaşıyor. Ama her şey daha iyi olacak eğer beraber olursak buna inanıyorum” şeklinde konuştu.
MÜDAHALEDEN RAHATSIZIM
Kadınların yaşam alanlarının daraltılmasına yönelik davranışlara karşı olduğunu vurgulayan Ecren Can Serim ise, “Bugün tiyatro özelinde, yarın doktorlar üzerinde olabilir, başka bir meslek üzerinde olabilir. Bu kadının yaşam alanını daraltmaya yönelik bir baskı ve buna karşıyım. Kimse cinsiyetini seçerek doğmadı. Ben kadın olarak çok mutluyum ve yaşamın her alanında dişimi tırnağıma geçire geçire çalışıp, sınavları geçip kazandığım okullarda ve sonrasında girdiğim kurumda sahne üzerinde çok mutlu şekilde var oluyorum. Evime ekmek götürdüğüm, işimi yapmaktan çok mutlu olduğum alana müdahale edilmesinden bir kadın olarak, bir anne olarak, bir oyuncu olarak, bir insan olarak rahatsızım.” diyerek tepkisini paylaştı.

İlgili haberler
Kadın sanatçılara yönelik yasağa 45 kadın örgütünd...

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın kadınlara sahne yasağına karşı 45 kadın örgütü ortak açıklama yayı...

100 kadın 100 replikle sahneye çıktı

Kadın tiyatrocuların Meclis sahnesinden indirilmesi skandalına karşı 100 kadın Kenter Tiyatrosunda s...

Bucalı kadınlar Meclisteki kadın sanatçı yasağına...

Buca’da da kadınlar, kadın tiyatrocuların sahneye çıkarılmamasına tepki göstererek açıklama yaptı.