Erkek adaletten Melek’in faillerine ‘davranış’ indirimi
Melek Aslan’ı katleden Mustafa Aslan ve azmettiren Orhan Vatansever’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, indirim yaparak, cezayı ‘müebbet hapis’ cezasına çevirdi.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde 2020 ekim ayında Melek Aslan’ı katleden kardeşi Mustafa Aslan ve azmettiren Orhan Vatansever’in yargılandığı davanın karar duruşması Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili, Melek’in ailesi ve sanık avukatları hazır bulunurken, sanıklar tutuklu bulundukları cezaevinden, tanık Furkan Akdoğan ise askerlik yaptığı şehirden SEGBİS aracılığı ile duruşmaya katıldı.

Savcılığın mütalaasını sunduğu duruşmada, “Sanık Vatansever tarafından kabul ve ikrar edilen Aslan’a attığı mesajlar, maktule Melek Aslan hakkında namusu üzerinden yaptığı yorumlar ve gönderdiği fotoğraflar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, Vatansever’in bu sözleri ile açıkça sanık Mustafa Aslan’ı ablası Melek’e karşı öldürmeye azmettirdi. Sanık Orhan Vatansever’in, Mustafa Aslan’ı, ablası olan maktule Melek Aslan’ı öldürmeye azmettirerek üzerine atılı ‘kardeşi kasten öldürmeye azmettirme’ suçunu ve maktulenin başkalarının görmesini, bilmesini istemeyeceği özel hayatına ilişkin fotoğraflarını rızası ve bilgisi dışında maktulenin kardeşi olan Mustafa’ya, ablasına ve de eniştesine farklı tarihlerde göndererek üzerine atılı olan ‘özel hayatın gizliliğini ihlali’ suçunu işledi. Sanık Mustafa Aslan’ın da ablası olan maktule Melek Aslan’ı, sanık Orhan Vatansever’in azmettirmesi ve yönlendirmesi sonucu, 6136 sayılı Kanun’a göre de yasak niteliği haiz olan ateşli silahla öldürerek üzerine atılı ‘kardeşi kasten öldürme’ suçunu işlediği tüm dosya kapsamından anlaşıldı.”

MELEK’İN FAİLLERİNE CEZA İNDİRİMİ

Mahkeme heyeti ise fail Mustafa Aslan ve fail Orhan Vatansever’e “Ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası verirken yargılama sürecindeki davranışlarını göz önünde bulundurarak her iki sanığın cezasını ‘müebbet hapis’ cezasına indirdi. Mahkeme ayrıca, “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan Orhan Vatansever’e 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

Haber:Jinnews

Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Katledilen Melek Aslan’ın ardında kitapları ve çan...

Bir kadın daha şiddetsiz bir yaşam isterken katledildi. Melek Aslan Adıyaman’dan Diyarbakır’a gelen...

Diyarbakır'da bir kadın evinde ölü bulundu

Diyarbakır Silvan’da Zehra Eken isimli bir kadın yaşadığı evde başından silahla vurulmuş şekilde bul...

KCDP: 2020 ekim ayında 21 kadın öldürüldü, 8 kadın...

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun 2020 yılı ekim ayı raporuna göre, ekim ayında 21 kadın...