Emine Bulut davasında gerekçeli karar: Kasten öldürme aşamasında kaldı
Emine Bulut’u bıçaklayarak öldüren eski eşi Fedai Varan hakkında verilen cezanın gerekçeli kararı açıklandı.

Kırıkkale’de eski eşi Emine Bulut’u bıçaklayarak öldürmek suçundan tutuklu yargılanan Fedai Varan’a, “kasten öldürme” suçundan verilen müebbet hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, “Her ne kadar sanık Fedai Varan hakkında, eski eşi Emine Bulut’a yönelik ‘tasarlayarak ve canavarca hisle insan öldürme’ suçundan dava açılmış ise de yapılan yargılama ve tüm dosya kapsamına göre eylemin kasten öldürme suçu kapsamında kaldığı anlaşılmakla birlikte müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir” denildi.

Gerekçeli kararda şu ifadelere yer verildi:
“Her ne kadar sanık Fedai Varan hakkında maktul eski eşi Emine Bulut’a yönelik, ‘tasarlayarak ve canavarca hisle insan öldürmek’ suçundan cezalandırılması istemiyle mahkememize kamu davası açılmış ise de yapılan yargılama ve tüm dosya kapsamına göre eylemin ‘kasten öldürme’ suçu kapsamında kaldığı anlaşılmakta. Sanığın, suçun işleniş biçimi, suç konusunun önemi ve değeri, meydana gelen zarar veya tehlikenin ağırlığı, failin amaç ve saiki ile failin kasta dayalı kusurunun ağırlığı dikkate alınarak eylemine uyan ‘kasten insan öldürmek’ uyarınca kanunen müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.”

Gerekçeli kararda Emine Bulut’tan kaynaklanan haksız tahrik oluşturan herhangi bir söz veya davranış olmadığı anlaşıldığından dolayı sanık hakkında TCK 29’uncu maddesi gereğince haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına karar verildiği açıklandı. Sanık Fedai Varan hakkında başkaca artırım ve indirim uygulanmasına da yer olmadığı belirtildi.

BULUT AİLESİ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTİYOR
Bulut ailesinin avukatı Turgay Özcan, Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Fedai Varan hakkında verdiği müebbet hapis cezasına itiraz etti. Avukat Özcan, dilekçesinde Varan’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması gerektiğini belirterek, “Sanığın işlemiş olduğu suç sabittir. Yerel mahkemece yetersiz ve eksik inceleme ile verilen bu karar usul ve yasa hükümlerine aykırı olduğundan bozulması gerekir” ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?
38 yaşındaki Emine Bulut, 18 Ağustos günü, 6 yıl önce boşandığı eşi Fedai Varan tarafından, 10 yaşındaki kızının gözü önünce kafede bıçaklandı. Ağır yaralanan Emine Bulut, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Emine Bulut’un yaralı halde kafeden çıkarılırken ‘ben ölmek istemiyorum’ sözleri ile kızının ‘anne lütfen ölme’ şeklindeki feryadı, kadın cinayetlerine karşı sembol haline geldi.
Olayın ardından gözaltına alınıp, tutuklanan Fedai Varan hakkında, ‘canavarca hisle tasarlayarak öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Varan’a, Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında, ‘kasten insan öldürmek’ suçundan müebbet hapis cezası verildi, cezada indirim uygulanmadı. Karara Varan’ın ailesi, avukatları ve kadın örgütleri tepki gösterdi.


İlgili haberler
Emine Bulut’un katili ilk kez hakim karşısında

Eski eşi Emine Bulut’u öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Fedai V...

Mahkeme ‘Emine Bulut cinayetinde tasarlama ve cana...

Emine Bulut’u 10 yaşındaki çocuğunun önünde öldüren Fedai Varan’a indirim uygulanmadan müebbet hapis...

Emine Bulut’un ailesi istinaf mahkemesine başvurdu

Bulut ailesinin avukatı, katil Varan’a verilen cezaya itiraz ederek istinaf mahkemesine başvurdu.