EMEP Antep Milletvekili Sevda Karaca: Kışanak’a yapılan işkencenin sorumluları açığa çıkarılsın
EMEP Milletvekili Sevda Karaca, Kandıra Cezaevinde tutuklu bulanan kadın siyasetçileri ziyareti sonrası ablasının taziyesine giden Gültan Kışanak’ın adeta bir işkenceye maruz kaldığını duyurdu.

Yayın Kurulu Üyemiz ve Emek Partisi Antep Milletvekili Sevda Karaca Kocaeli Kandıra Cezaevinde Gültan Kışanak, Figen Yüksekdağ ve Nurhayat Altun’u ziyaret ettiğini duyurdu. Kısa süre önce ablasını kaybeden Gültan Kışanak’ın ablasının cenazesine gidişi ve Kandıra’ya dönüşü sırasında apaçık bir işkence ve yıldırmaya maruz bırakıldığını aktaran Karaca, Böyle bir eziyet insanlık dışı ve hukuksuzdur. Sorumlular açığa çıkarılmalıdır” dedi. Karaca’nın yaptığı ziyarete ilişkin mesajı şöyle:

“Sevgili Gültan Kışanak kısa zaman önce ablasını kaybetmişti, bu ziyaret aynı zamanda bir başsağlığı ziyareti idi. Gültan Kışanak, ablasının cenazesine gidişi ve Kandıra’ya dönüşü sırasında apaçık bir işkence ve yıldırmaya uğramış. Yaşadıklarını kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

Ablası henüz yeni defnedilmişken mezar başından apar topar götürülen Kışanak, Elazığ Havaalanından uçağa binerek İstanbul ve ardından Kandıra’ya döneceğini düşünürken, kendine hiçbir bilgi verilmeden Elazığ Cezaevine götürülmüş. Nedenini sorduğunda “Size cenaze için 4 saat verilmiş, süre doldu, o nedenle cezaevine gidiyorsunuz” cevabını almış. Yanında ne ilaçları ne de gecelemek için ihtiyaç duyacağı eşyaları olan Kışanak’ı, cenazeye gittiği haliyle cezaevine götürmüşler. Elazığ Cezaevinde arkadaşlarıyla kalmak için başvuru yapmasına rağmen depo gibi, oldukça kirli bir yerde geceyi geçirmeye zorlanmış. Sabah bir yetkili ile görüşme talebine saatlerce yanıt verilmemiş. Nöbetçi müdüre, “Siz insan mı kaçırıyorsunuz, aileme bile haber vermeme izin vermeden beni buraya getirdiniz, telefon hakkımı kullanacağım, avukatla görüşmek istiyorum” dediğinde kendine “Sorumlu biz değiliz, sizi getiren jandarmalar, birazdan gelir zaten onlar” cevabı verilmiş. Kışanak ısrar edince ailesine telefonla Elazığ Cezaevinde olduğu bilgisi iletilebilmiş ancak. Ailesinin yönlendirmesi ile cezaevine gelen avukatlar “Kışanak hükümlü, hükümlüler öğle arasında ziyaret kabul edemez” denilerek 1 buçuk saat bekletilmiş. Oysa Kışanak hükümlü değil, tam 7 yıldır adaletsiz, hukuksuz, haksız bir biçimde tutuklu yargılanıyor. Avukatlarıyla görüşmesi başlar başlamaz jandarmanın gelip kendisini aldığını, yola çıkarken de eline bir yemek poşeti tutuşturulup, “Akşam yemeği verilmiştir” içerikli bir belgeye imza attırılmak istendiğini aktardı Gültan Hanım. Yine Elazığ Havaalanına gideceğini düşünürken, eline tutuşturulan bu yemek poşeti vesilesiyle öğrenmiş Sivas’a götürüldüğünü. Sivas’a götürülmesinin nedeni ise “uçak bulunamaması”! Önceden tüm masrafların idareye yatırıldığı yolculuk, adeta bir işkenceye dönüştürülmüş, Sivas’a kadar 7 saat ring aracında eziyetli bir yolculuk sonrası gece 3.00’ü bulan bir saatte ancak Kandıra Cezaevine varabilmiş Gültan Hanım.

‘ADALET BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ’

Bu korkunç muamele hiçbir mahkuma reva görülemez. Hele de taziyesi olan, acısı büyük olan seçilmiş bir siyasetçiye, adeta işkence etmek için böyle bir eziyetin uygulanması hem insanlık dışı hem de hukuksuz. Acısına saygısızlık edilen, sağlığı konusunda riskler yaratılan, taziye ortamında Gültan hanımdan iki gün boyunca haber alamayan ailesini derin endişeye sürüklenmesine neden olan bu tutum, izaha muhtaçtır. Sorumluları ortaya çıkarılmalıdır. Bu konuda Adalet Bakanlığından bir açıklama bekliyoruz.

Fotoğraf: MA

İlgili haberler
Gültan Kışanak: Halk iradesini ‘mat’ etmek mümkün...

4 yılı aşkın süredir cezaevinde tutulan, pandemide daha ağır bir tecritle karşı karşıya bırakılan, b...

Gültan Kışanak’tan mektup var: Bir yol bulalım, bi...

25 Ekim 2016’dan bu yana 8 Mart, 21 Mart’a katılmak, açlık grevlerine dikkat çekmek, sokağa çıkma ya...

Hasta tutuklu kadınların sağlık hakkı gasbediliyor

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Şivekar Ataş ile Sincan Kadın Kapalı Cezaevinde tut...