Editörümüz Sevda Karaca, Musa Çitil’in şikayeti üzerine ifade verdi
Musa Çitil’in şikayeti üzerine editörümüz Sevda Karaca, 'Musa Orhan’ı koruyan devlet kadınlara ne söylüyor?' yazısı nedeniyle ikinci kez ifadeye çağrıldı.

Mardin Derik’te 13 faili meçhul cinayetle ilgili yargılanıp beraat eden, Sur operasyonunu yönetip Jandarma Genel Komutan Yardımcılığına terfi eden Musa Çitil’in şikayeti üzerine editörümüz Sevda Karaca hakkında soruşturma başlatıldı.

Karaca, “Musa Orhan’ı koruyan devlet kadınlara ne söylüyor?” yazısı nedeniyle ikinci kez “terörle mücadele alanlarını hedef gösterme, kamu görevlisine alenen hakaret ve iftira, suç uydurma, huzur ve sükunu bozma, terör örgütü propagandası yapma” suçlamasıyla ifadeye çağrıldı. Musa Çitil, 2020 yılında aynı yazı nedeniyle aynı suçlamalarla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuş, başsavcılık kovuşturmaya yer olmadığı kararı vermişti. Bu kez de Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosuna başvuruda bulunan Çitil, Sevda Karaca’nın yazdığı yazı nedeniyle aynı suçları işlediğini iddia ederek yargılanmasını istiyor.

İfade işlemlerinin ardından konuşan Sevda Karaca şunları söyledi: “28 Ağustos 2020’de yayımlanan köşe yazımda ‘2015 yılında, Mardin’de ’90’larda 13 köylünün yargısız infaz edilmesinin yanı sıra işkence ve tecavüz suçlamalarıyla da yargılanıp beraat ettirilen dönemin Derik İlçe Jandarma Komutanı Musa Çitil, önce terfi ettirilip sonra da bölgeye jandarma komutanı olarak atandı.’ şeklindeki cümlem nedeniyle gazetecilere yönelik sıkça kullanılan suçlamaları sıralayıp, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuran Çitil’in bu başvurusunda kovuşturmaya yer olmadığı kararı çıkmıştı. Çitil, bu karardan memnun olmamış olacak ki iki yıl sonra yine şansını deniyor. Bu, Musa Çitil’in gazeteciler hakkındaki ilk davası değil, daha önce de pek çok gazeteci arkadaşımız aynı suçlamalarla yargılandılar ve beraat ettiler. Çitil, o dosyaları da istinafa taşıdı, istinaf mahkemeleri ise gazetecilerin beraat kararını onayladı.

Son günlerde gazetecilere, sanatçılara yönelik ‘dil koparma’ söylemlerinin etkisi kendisine cesaret vermiş olacak ki, iki yıl önce kovuşturmaya yer yok denilerek kapatılan dosyayı yeniden açmak için savcılık savcılık dolaşıyor. Buradan da aynı karar çıkarsa ne yapacak, bu sefer de başka bir ilden mi başvuru yapacak?”

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Tecavüz faili Musa Orhan’a ödül gibi ceza

Tecavüz faili Musa Orhan’ın yargılandığı davada ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 10 yıl hapis cez...

Ezgi Mola'ya tecavüz faili Musa Orhan'a hakaretten...

Oyuncu Ezgi Mola hakkında tecavüz faili Musa Orhan'a hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Twitte...

Kadın gazeteciler: Şiddete, tacize, baskılara karş...

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle basın örgütlerinde yer alan kadınlara, kadın gazetecile...