Denizli'de 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek için 3 kurumdan ortak açıklama
KESK Denizli Şubeler Platformu, Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Denizli Şubesi ve Denizli Ekmek ve Gül Grubu ortak çağrısı ile Candoğan Parkında bir öğün ücretsiz yemek için basın açıklaması yapıldı

Denizli'de, Tuzlu Çayır Kadınları Dayanışma Derneği'nin okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek için MEB'e açtığı davanın duruşma gününde ortak açıklama yapıldı. KESK Denizli Şubeler Platformu, Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Denizli Şubesi ve Denizli Ekmek ve Gül Grubu ortak çağrısı ile Candoğan Parkında yapılan basın açıklamasını Havva Meşe okudu. 

Ankara 3. İdare Mahkemesinde gerçekleşen davanın takipçisi olduklarını dile getiren Meşe, "Denizli’de de bu konuda çalışmaları, açıklamaları olan KESK Denizli Şubeler Platformu, Öğrenci Veli Derneği Denizli Şubesi, Denizli Ekmek ve Gül Grubu ve destek veren kurumlar olarak buradayız! Devletin çocuklara yemek sağlama sorumluluğunu hatırlatan, bunun için 100 binlerce imza toplayan herkesin gözü bu davada. Kocaeli’de, İstanbul’da, Denizli’de, Adana’da, Balıkesir’de ve daha pek çok şehirde kadınlar bizler gibi okul önlerinden, kent meydanlarından “Okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek her çocuğun hakkı” diye ses çıkartıyorlar ve davanın takipçisi olduklarını ilan ediyorlar, Milli Eğitim Bakanlığını çocukların açlığına karşı sorumluluk almaya çağırıyorlar" ifadelerini kullandı. 

KAYNAKLAR DOĞRU KULLANILSIN!

Açıklamada söz alan KESK Denizli Şubeler Platformu Sözcüsü Hüseyin Özdemir, "Son dönemde artan yoksullaşmanın önce en hassas durumdaki çocukları vurduğunu, her 5 çocuktan birinin yeterli beslenme ve sağlıklı gıdaya ulaşamadığını biliyoruz. Oysa geçtiğimiz dönemde bakanlık öğretmenlere 900 bin önlük dağıttı. Bakanlığa soruyoruz; önlüğü ayrılan kaynakla kaç öğrenciye sağlıklı yemek ve su verilebilirdi! MEB çocuklarımız için ayrı bir bütçe ayırmak durumundadır" ifadelerini kullandı. Özdemir ayrıca açılan davanın takipçisi olacaklarını dile getirdi. Veli-Der Denizli Şube Başkanı Elif Bekci de kaynakla öncelikler arasındaki farka dikkat çekerek şunları söyledi; "Öncelikler farklı olduğunda kullanılması gerekenlere kullanılamıyor. Burada en önemli şey geleceğimiz. Çocuklarımızın beslenmesi olmadığında ne gelişimi ne kendileri sağlıklı olabilir, sağlıksız bir nesil bizi beklemektedir. Kaynaklar doğru kullanıldığında yeteceğini biliyoruz."

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Çocuklar için bir öğün yemek davasına MEB'in savun...

'Bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek' davasında MEB'in hukuk müşaviri, 'Bir öğün ücretsiz yemeğin ve...

Ankara'da kadınlar okullarda bir öğün ücretsiz, sa...

MEB'e karşı, okullarda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek hakkı için açılan davanın ilk duruşması bug...

İzmir'de kadınlar Bir Öğün Ücretsiz Yemek için bul...

Ekmek ve Gül, BORKAD, BEKEV, ÖV-DER, okullarda 1 Öğün Ücretsiz Sağlıklı Yemek kampanyasına sahip çık...