DEM Parti'den Ayvacık GGM'deki tecavüz ve kötü muameleye dair soru önergesi
Ayvacık Geri Gönderme Merkezi'ne dair hazırlanan rapordaki bulgu ve iddialara dair DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, İçişleri Bakanlığına soru önergesi verdi.

Çanakkale Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği (İHD), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Çanakkale şubeleri, Ayvacık Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) dair hazırladığı “Mart 2023-Mart 2024 Göçmen Komisyonu Gözlem Raporu”nu yayımladı. Yayımlanan raporda yer alan bulgu ve iddialara dayanarak DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren İçişleri Bakanlığı'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna ise dilekçe sundu.

Eren'in İçişleri Bakanlığına verdiği soru önergesinde, rapor hazırlanırken komisyon üyelerine ulaşan bir kadının beyanına yer yerilerek, GGM'deki tecavüz iddialarından, kadınların uyuşturucuya alıştırıldığından ve çeşitli insanlık dışı uygulamalardan bahsedildi. Bu bağlamda Eren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya şu soruları yöneltti:

1- Raporda yer alan iddiaların araştırılması adına bakanlık olarak bir soruşturma başlatacak mısınız?
2- Ayvacık Geri Gönderme Merkezi bakanlığınız ve bakanlığınıza bağlı birimlerce ne sıklıkla ziyaret edilmektedir? Bu ziyaretler sırasında ne tür insan hakkı ihlali tespit edilmiştir?
3- Ayvacık Geri Gönderme Merkezi’nde bugüne kadar kaç tecavüz olayı yaşanmıştır?
4- Ayvacık Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan kişilere uyuşturucu testi yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa ne sıklıkla yapılmaktadır?
5- Neden GGM’ler bağımsız kuruluşların denetime açık değildir? GGM’lerin bağımsız sivil toplum kuruluşlarının denetimine açılması ve periyodik raporların kamuoyuna sunulması için bir çalışmanız var mıdır?
6- Ayvacık GGM’de halihazırda kaç kişi tutulmaktadır? Bunlardan kaçı kadın kaçı erkektir?  Kaç koğuş ve oda vardır? Bunların kapasiteleri yeterli midir?
7- GGM’de yemekler kim tarafından yapılmaktadır? Yemeklerin yeterli düzeyde ve sağlıklı olmadığı iddiaları doğru mudur?
8- Ayvacık GGM’de kaç psikolog, psikiyatrist, doktor görev yapmaktadır?
9- GGM’lerde tutulanların işkence, cinsel istismar, rüşvet ve benzeri iddiaları hangi birimlerce değerlendirilmektedir? Bugüne kadar Ayvacık GGM’de kaç işkence, cinsel istismar ve rüşvet olayı yaşanmıştır?
TBMM ACİL İNCELEME YAPMALI

Eren'in TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığına gönderdiği dilekçede ise "Ayvacık Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan kişilere yönelik tecavüz, işkence ve nefret söylemleri iddialarının araştırılması adına TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonun acil olarak ilgili makamlardan bilgi talep etmesi ve vekillerden oluşan bir heyetin inceleme yapabilmesi için Ayvacık Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilmesi" talep edildi. 

RAPORDA ÖNE ÇIKANLAR

MA'nın aktardığına göre raporda, 21 Temmuz 2023 tarihinde ismi öğrenilemeyen bir kadının, telefon vasıtasıyla komisyona ulaşıp, Ayvacık GGM’de tutulan eşinin kötü koşullarda kaldığını ifade ettiği aktarıldı. Raporda, kadının, “Erkeklerden bir grup, diğer erkeklere tecavüz ediyor. Eşim banyo yapmaya korkuyor, çünkü banyo yapmaya gittiğinde tecavüz riski olduğunu söylüyor. Ayrıca yemekler köpeğe verilir gibi yerlere atılıyor ve ‘hadi ye’ deniyor. Kadınlar uyuşturucuya alıştırılıyor. Hijyen açısından çok kötü koşullarda ve kadınlarla erkekler beraber aynı odalarda kalmaya zorlanıyor” dediği belirtildi.

Raporda, 15 Eylül 2023 tarihinde bir kadının komisyona ulaştığı ve GGM’de sağlıklı olmayan koşullarda yaşadıklarını söylediği belirtildi. Kadının erkeklerle aynı yerde kalmaya zorlandıklarını, şikayet ettiklerinde eski müdürün “Sizi buradan çıkartabilirim” sözleriyle tehdit ettiği ve 100 bin TL rüşvet istediğini söylediği belirtildi. İddialar sonrası 21 Eylül 2023’te kadının sınır dışı edildiği bilgisi alındığı aktarıldı.

NEFRET SÖYLEMİ

GGM’de tutulan kişilerin memurlar tarafından “Pis Afgan”, “Geberip gitmiyorsunuz”, “Her şeyi mahvettiniz” gibi nefret söylemlerine maruz kaldığı belirtilen raporda, "GGM doktorlarının sorumsuz davranışlarından, bebeklerin ve yetişkinlerin aynı hijyensiz koşullarda tutulmasından, battaniye gibi ihtiyaçların yetersizliğinden ve içme suyunun yeteri kadar tedarik edilmemesi gibi durumlardan şikayetçi olunduğu” ifadelerine yer verildi. Raporda, GGM’de tutulan kişilere verilen gıdanın tek öğün olacak şekilde ekmek arası peynirden ibaret olduğu iddiası da yer aldı.

KOMİSYONUN ÖNERİLERİ

Raporu hazırlayan Göçmen Komisyonu, GGM’de yaşanan hak ihlallerinin araştırılması, tespit edilen ihlallerin bir an önce giderilmesi ve bir daha bu tür ihlallerin yaşanmaması için şu önerileri sıraladı:

GGM’ler bağımsız sivil toplum kuruluşlarının denetimine açılması ve periyodik raporların kamuoyuna sunulması gerekmektedir.

Mevsimsel koşullara göre havalandırma, ısınma ve nevresim (yatak, yastık, battaniye vb.) sağlanmalı, koğuş veya odalarda tutulan kişi sayıları gözetilmelidir.

GGM’lerde yeterli ve sağlıklı beslenme ve temiz içme suyu ihtiyaçlarının karşılanması acil önem taşımaktadır.

GGM’lerde sağlık hizmetlerinin muayene aşamasında topluca değil, kişilerin mahremiyet hakkı gözetilerek tek tek ve tercüman eşliğinde, usulüne uygun yapılması çeşitli travmatik durumların içerisinde olabileceği ve bebeklerin, çocukların özel ilgiye ve bakıma ihtiyacı olduğu da göz önünde tutulmalıdır ve buna göre hareket edilmelidir.

GGM’lerde tutulanların işkence, cinsel istismar, rüşvet ve benzeri her türlü iddiasını karşılayacak kapsamda bir hukuki zemin sağlanmalıdır.

Tüm GGM’lerde yaşananlara, hak ihlallerine, sağlığa erişim engellerine karşı ilgili bakanlıkları, tüm kurum ve kuruluşları göreve davet ediyoruz.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Göçmen kadın olmak: Düşün ki hep ‘diken üstündesin...

Dünyada ve Türkiye’de savaşalar, yoksullaşma ve şiddet sarmalının hedefi haline gelen göçmen kadınla...

EMEP Milletvekili Sevda Karaca: GGM'de hijyen malz...

Hijyen koşulları berbattı. Tuvaletlerde kocaman siyah çöp poşetleri vardı ve günlerce çöpler toplanm...

İranlı aktris Shailin Asadollahi gördüğü şiddeti i...

İranlı aktris Shailin Asadollahi İstanbul’da darbedilince başvurduğu polis tarafından sınır dışı edi...