‘Dayanışma ruhu ile bir olmuşken öfke duymak yerine birbirimizin yaralarını saralım!’
Kışkırtılmaya çalışılan mülteci düşmanlığına karşı pek çok kadın örgütü, STK ve dernek, sosyal medya hesaplarından #AcımızOrtak #UmudumuzOrtak etiketleriyle ortak bir açıklama paylaştılar.

Maraş merkezli depremlerin 10 ilde büyük yıkımlara sebep olmasının ardından geçen bir haftada mülteci karşıtlığı, şiddet, linç girişimleri kışkırtıldı. Mülteci karşıtlığı ve ayrımcılığın kışkırtılmasına karşı Ekmek ve Gül’ün de içinde olduğu pek çok kadın örgütü, sivil toplum kuruluşu ve dernek sosyal medya hesaplarından #AcımızOrtak #UmudumuzOrtak etiketleriyle ortak bir açıklama paylaştılar.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Dayanışmaya ve bir arada olmaya ihtiyacımız var!
Ülkemizi derinden yaralayan yıkıcı depremlerin ardından afet bölgelerinden gelen şiddet haberleri, dayanışma ve bir arada olmaya ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, hepimizde korku ve kaygı yaratıyor.
Deprem, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Kilis, Adana ve Osmaniye gibi mülteci ve göçmen nüfusunun yoğunlukta olduğu şehirlerde büyük yıkımlar meydana getirdi. Dolayısıyla bölgede afetten etkilenen milyonlarca depremzedenin arasında mülteci ve göçmenler de bulunuyor. Bölgedeki herkes gibi mülteci ve göçmenler de depremden zarar görmüş, yakınlarını kaybetmiş, evsiz kalmış ve bu sebeple bölgeden ayrılmaya başlamışlardır.
Yaşadığımız tüm bu felaketin ardından ise ne yazık ki afet bölgesi ve civar kentlerde mülteci ve göçmenlere yönelik bilgi kirliliği, çarpıtma ve hedef gösterme içeren iddialar sosyal medyada yaygınlaşarak toplumsal kaosu, kutuplaşmayı ve çatışmayı tetikliyor.
Kriz durumlarında yaşanan her karmaşanın sorumlusu olarak mülteci ve göçmenleri belirlemek, çatışma ortamını yalnızca daha fazla derinleştirir.
Tüm dünya yaşadığımız acıya ortak olmaya çalışırken, hepimiz dayanışma ruhu ile bir olmuşken, öfke duymak yerine birbirimizin yaralarını saralım!
Çünkü hem acımız hem umudumuz ortak.    
Hedef gösteren, provokasyon, manipülasyon, dezenformasyon ve nefret söylemine dayalı içeriklerden uzak durup, bu tür içerikleri üreten kişi ve kurumlara karşı hep beraber dayanışma içinde olalım!
Bu sebeple siyasetçilerin ve kamuoyunda etkili aktörlerin toplumsal barışı bozmaya çalışan her şey ve herkesin karşısında tutum almasını, halka sağduyu ve sakin kalma çağrısında bulunmalarını talep ediyoruz.
Afet bölgesine dair yayın ve paylaşım yapan tüm kişi ve yayıncı kuruluşları genelleyici, ayrımcı ve hedef gösteren içerikleri paylaşmamaya, tarafsız ve sorumlu bir yayıncılık anlayışıyla hareket etmeye davet ediyoruz.”

İlgili haberler
Depremzedeler için gönüllü çalışanlar: Hepimiz sef...

İzmir’de depremzedelere yardım için çalışan gönüllüler halkın seferberlik içinde olduğunu ancak bu y...

#DepremdeKadınlar’ın sesini yükseltiyoruz!

‘Ekmek ve Gül olarak afet dışındaki kız kardeşlerimizin elini afet bölgesindeki kız kardeşlerimize u...

Mülteciler çadır kentten çıkarıldı: 'Cehenneme göt...

Hatay'da AFAD’ın kurduğu çadır kentte kalan mülteciler zorla otobüslere doldurulup bilmedikleri bir...