Cinsel saldırı faili Musa Orhan’ın tutuklanma talebi yine reddedildi
İntihara sürüklenen İpek Er’e tecavüz eden Uzman Çavuş Musa Orhan’ın yargılandığı dava 1 Haziran’a ertelendi. Sanık susma hakkını kullanırken tutuklanma talebi reddedildi.

İntihara sürüklenen İpek Er’in tecavüz zanlısı Uzman Çavuş Musa Orhan'ın “nitelikli cinsel saldırı” suçundan yargılandığı davanın 2'nci duruşması Siirt 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşma nedeniyle adliye çevresinde yoğun önlem alındı. Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla adliye içine alınmadı. Duruşmayı takip etmek isteyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyeleri ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri adliyeye alınmadı.

Duruşmaya, İpek Er’in ailesi, tanık Sadullah Kars, Siirt ve Batman Barosu avukatları, İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt ve Batman Şubeleri ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) katılırken,

sanık Orhan ve avukatları Ankara'dan SEGBİS ile katıldı.

Duruşma, mahkeme heyetinin değişmesi nedeniyle önceki celsenin tutunaklarının okunmasıyla başladı. İlk duruşmada susma hakkını kullanan Orhan, bu duruşmada da aynı tavrını sürdürdü.

İPEK’İN KALDIĞI OTELİN ÇALIŞANI TANIK OLARAK DİNLENDİ

İpek Er’in Siirt’te konaklandığı otel çalışanı Sadullah Kars tanık olarak dinlendi. Kars, 2020’nin Mayıs’ında Er’in otellerine giriş yaptığını, üç gün boyunca otellerinde tek başına konakladığını söyledi. Tanık, daha sonra ilk gün otelde kalan Er’in sonraki iki gece otelde kalmadığını belirtti. Er’in kendisinden telefonu istediğini söyleyen tanık Kars, “Sonraki gün otele geldiğimde İpek benden telefonumu istedi ve arkadaşını arayacağını söyledi. Telefonu verdim hem aradı hem de mesajlaştı. Karşıdaki kişi ona sürekli geleceğini söylüyordu. İpek dört buçuk saate kadar bekledi. Daha sonra İpek’in aramış olduğu şahıs beni aradı. Telefonu İpek’e verdim konuştu. Telefondaki kişi dışarı çıkmasını ve aşağı doğru inmesini söyledi. İpek kapının önüne çıktı. Ancak aracı göremeyince benden telefonu isteyerek tekrar aradı. Ardından camları siyah filmli sarı bir araba geldi. Araçtan orta yaşlı biri indi. Ancak bu kişi sosyal medyadan fotoğrafını gördüğüm kişi değildi. İpek arka koltuğa bindi ve oradan ayıldılar” beyanlarında bulundu.

Sanık avukatlarından Erkan Akkuş’un tanığa Er’in kendisine nişanlısının kim olduğunu anlatıp anlatmadığını sorması üzerine tanık Kars, “İpek Er bana nişanlısının uzman çavuş olduğunu ve Pervari’de görev yaptığını söyledi” cevabını verdi.

ANNE HİKMET KILINÇ: CEZAEVİNE GİRMESİNİ İSTİYORUM

İpek’in annesi Hikmet Kılınç, Musa Orhan’ın kızını toprağın altına koyarak kendisinin dışarıda gezmesine hakkı olmadığını söyledi. Kılınç, “Ben nasıl günlerce kahroluyorsam aynı şekilde Musa Orhan’ın cezaevine girmesini istiyorum. Musa Orhan ile gelen taksici kim ise onun da yargılanmasını istiyorum. Hakkımı helal etmiyorum” diye konuştu.

TUTUKLAMA TALEBİNE RET

İpek Er’in avukatları da tanığın verdiği ifadelerde sanık Musa Orhan’ın suçu işlediğini gösterdiğini söyleyerek, Orhan’ın tutuklanması talebinde bulundu.

İddia makamı tutuklanma talebinin reddini isteyerek, dosyadaki eksik hususların giderilmesi talebinde bulundu.

Sanık avukatları müvekkilerinin iddia edilen suçu işlemediğini, mevcut delillerin toplanmış olması ve delil karartma ve kaçma şüphesi bulunmadığından tutuklanma talebinin reddini istedi.

Mahkeme, delillerin toplanmış olması ve delillerin karartılma ihtimalinin olmadığı gerekçesiyle Musa Orhan’ın tutuklanması talebini redetti, diğer tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 1 Haziran’a erteledi.

Haber-fotoğraf: MA

İlgili haberler
İpek Er’in annesi: Devlete ve belindeki silaha güv...

İpek Er’in annesi Hakime Kılınç, Musa Orhan’ın serbest bırakılmasına isyan etti: Sağ olduğum sürece...

İpek Er’in annesi: İçim yanıyor, uzman çavuş en ağ...

Uzman çavuş Musa Orhan’ın cinsel saldırısına uğrayan İpek Er’in annesi Hakime Kılıç, ‘İçim yanıyor d...

İpek Er’in babası: Evimizden tekrar cenaze çıktı

Bugün bizim evimizden tekrar cenazemiz çıktı, yüreğimiz yanıyor. Katil elini kolunu sallayarak tekra...