Bursa'da bir muhtarlıktan kadınların ve erkeklerin bir arada eğlenmesine yasak
Bursa’da Karaağız Mahallesi Muhtarlığı ve Karaağız Yardımlaşma Derneği, 'dinen uygun değil' diyerek köyde eğlencelerde kadınların ve erkeklerin bir arada eğlenmesini yasakladıklarını duyurdu.

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı köylerden olan Karaağız Mahallesi Muhtarlığı ve Karaağız Yardımlaşma Derneği, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesini yasaklayan bir karara imza attı. Köyde düğün, kına ve asker uğurlama eğlencesinde, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesi, "dinen uygun değil" denilerek muhtarlık ve köy derneğinin imzasıyla yasaklandığı iddia edildi.

KADINLARA 2 SAATLİK EĞLENME SÜRESİ

Cumhuriyet'te Cengiz Karagöz'ün haberine göre, söz konusu iddiaların odağındaki Karaağız Mahallesi Muhtarı Arif Yılmaz, “Düğünlerde ve kınalarda yabancı yerlerden gelen insanlar olduğu için kadınlar rahatsız oluyor. Buna engel olabilmek için köy heyetiyle birlikte böyle bir karar aldık. Düğünlerde yalnızca kadınların eğlenmesi için 2 saatlik bir süre ayrılacak” dedi.

Dilekçede yer alan "dinen uygun değildir" kısmına ilişkin de konuşan Yılmaz, “Ben dinen eşimin ve kızımın yabancı erkeklerle aynı yerde oyun oynamasını uygun görmüyorum. Kadınların rahatsız olduğu birçok olay yaşadık. Bu nedenle böyle bir karar aldık” diye konuştu.

Fotoğraf: Cumhuriyet gazetesi

İlgili haberler
5 maddede ‘pembe otobüse, metrobüse, trambüse’ ned...

Tacize, istismara çözüm diye sunulan “pembe otobüs, trambüs, metrobüs” gibi ilginç ulaşım araçları g...

Kadın Üniversitesi kurma fikrinin arkasında ne var...

Sosyolojik yönden bakıldığında ‘Kadın Üniversiteleri’ projesinin kadınları sosyal hayat ve eğitim aç...

HÜDA PAR-AKP-MHP karanlığına hapsolmayalım

HÜDA-PAR’ın Mecliste yer alması daha çok mücadele edeceğimiz bir döneminin geldiğini hissettiriyor....