Bakanlık depremin ardından en az 20 çocuk ve annelerinin İHH evinde olduğunu doğruladı
Maraş’taki depremlerin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı depremzede çocuklar ve annelerinin Beykoz’da yerleştirildikleri villanın İHH’ye ait bir villaya olduğunu doğruladı.

Maraş’taki depremlerin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı depremzede çocuklar ve annelerinin Beykoz’da yerleştirildikleri villanın İHH’ye ait bir villaya olduğunu doğruladı.

Depremlerin ardından, Hatay’daki en az 20 depremzede çocuğun, İstanbul Beykoz’da İHH İnsani Yardım Vakfı’na ait olduğu belirtilen villaya getirildiği iddiasıyla bir yurttaş durumu polis ekiplerine bildirmiş, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Önce Çocuk ve Kadınlar Derneği suç duyurusunda bulunmuştu. Konuya dair Ekmek ve Gül’e konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilisi "32 çocuk var, iki çocuğun ailesi Hatay’da, ekiplerimiz görüntülü olarak konuştu ve kimlik tespitlerini yaptı. 7 anne var, geri kalan 30 çocuk da 7 annenin. Vatandaşlar Suriye uyruklu. Bu çocukların da anneleriyle kimlik eşleşmeleri yapıldı. Ebeveyni olmayan herhangi bir çocuk yok orada" demişti.

TELE1.com.tr’den Egehan Erkün’e konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilisi, söz konusu ihbarın ardından bakanlık personellerinin polis ekipleriyle birlikte villaya gittiğini ve konutun Aynur Akdeniz isimli İHH gönüllüsüne ait olduğu bilgisine ulaştıklarını ifade etti. Bakanlık kaynağı, Aynur Akdeniz ile çocukların ve annelerin Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde geçmişte de iletişim halinde olduğunu aktardı.

Öte yandan bakanlık yetkilisi, villada kalan çocukların ve annelerinin Suriyeli mülteci statüsünde Türkiye’ye geldiklerini belirtti.

Yetkili konuyla ilgili şunları söyledi: “Çocukları ve annelerini İstanbul’a getiren İHH gönüllüsü Aynur Akdeniz. Ancak ilişkileri Hatay Kırıkhan’dan beri var. Bu çocuklar ve anneleri Kırıkhan’da zaten beraberler. Çocukların babaları yok. Anneler ve çocukları var sadece. Depremden önce vefat etmiş veya yoklar. Burada kalan çocuklar Suriyeli mülteci. Bakanlık personelleri gidip gerekli denetimleri yaptı. Hepsinin annesi orada. Herhangi bir aykırılık yok. Çocukların durumu iyi, sağlıkları ve beslenmeleri iyi. Bizim ekiplerimiz adresi biliyorlar. Ara ara gidiyorlar. Olur da şartları kötüleşirse biz devlet olarak koruma altına alırız”

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Depremin 12. gününden notlar | Yoksulluk katlanara...

Depreme maruz kalan ancak depremin ilk gününden bu yana dayanışma ağlarında görev alan, özellikle de...

Depremzede Suriyeli aileye dayanışma ziyareti: Yar...

Ekmek ve Gül’e ulaşan bir mesaj ile Adana Ekmek ve Gül olarak Antakya’dan Adana’ya gelen Suriyeli de...

Kocaeli’ye gelen depremzede kadınlar belirsizlik i...

Depremden etkilenen illerden Kocaeli’ye gelen kadınlar yaşadıklarını Ekmek ve Gül’e anlattı.