Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden “Aysel Tuğluk’a özgürlük” çağrısı
Avrupa Parlamentosu milletvekilleri demans teşhisi konulmuş olmasına rağmen hâlâ Kandıra Cezaevinde tutulan milletvekili Aysel Tuğluk için özgürlük çağrısı yaptı.

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, 455 gün önce demans teşhisi konulmuş olmasına ve “cezaevinde kalmasının hastalığı için hayati risk yaratacağı” tespitine rağmen halen Kandıra Cezaevinde tutulan milletvekili Aysel Tuğluk’a özgürlük çağrısı yaptı.

54 ülkeden 6 bin kadının Ocak ayından bu yana Aysel Tuğluk’un serbest bırakılarak tedavi süreci için uygun koşulların talebiyle yürüttüğü kampanyaya da destek verdiklerini ifade eden milletvekilleri Anne-Sophie Pelletier, Clare Daly, Helmut Scholz, Leila Chaibi, Manu Pineda, Mick Wallace, Miguel Urbàn Crespo, Özlem Alev Demirel, Sira Rego Aysel Tuğluk ve tüm hasta mahpusların derhal serbest bırakılması ve tedavileri için uygun koşulların yaratılmasını istedi.

9 milletvekilinin açıklamasının tamamı şöyle:

Aysel Tuğluk bir Kürt kadını, avukat, siyasetçi ve insan hakları savunucusu. Şu anda sayısı 1600’ü geçen hasta mahpuslardan biri. Pandeminin başlangıcından kısa bir süre önce, Aysel’e demans tanısı koyuldu. Hastalığı bu beklenmedik yaşta, annesinin cenazesinde olanların tetiklediği düşünülüyor.

Çeşitli sağlık kurumlarından alınan raporların, hapishanede kalamayacağını açıkça ifade etmesine rağmen, Adli Tıp Kurumu ısrarla aksi yönde görüş belirtiyor. Bunlardan bir tanesi Aysel Tuğluk’ un yargılandığı olaylar sırasında cezai ehliyetinin yerinde olduğu yönünde. Ancak bunun Aysel Tuğluk’un şu anki durumuyla bir ilgisi yok.

Aysel Tuğluk şu anda günlük  ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak durumda. Hapishanede kaldığı her gün, hastalığının ilerlemesine ve temel hakkı olan uygun tedavilerden yoksun bırakılmasına sebep oluyor.

54 farklı ülkeden ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden 6000’den fazla kadın, Aysel Tuğluk ve binlerce hasta mahpusun durumuna dikkat çekmek için bir araya geldi. Aynı zamanda Ocak ayından beri “Aysel Tuğluk için Özgürlük’’ başlıklı bir kampanya yürütüyorlar.

Avrupa Parlamentosu üyeleri olarak bizler de bu kampanyayı destekliyoruz. Ortak talebimiz; Aysel Tuğluk ve tüm hasta mahpusların derhal serbest bırakılması ve tedavileri için uygun koşulların yaratılmasıdır.


Anne-Sophie Pelletier
Clare Daly
Helmut Scholz
Leila Chaibi
Manu Pineda
Mick Wallace
Miguel Urbàn Crespo
Özlem Alev Demirel
Sira Rego

İlgili haberler
Aysel Tuğluk için 1000 kadın adalet çağrısı yaptı:...

Aysel Tuğluk İçin 1000 Kadın, Tuğluk’un son durumuna dair basın toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan...

Kadın avukatlar Kandıra’da: Aysel Tuğluk’a uygulan...

Kadın avukatlar Aysel Tuğluk’un durumuna dikkat çekmek ve bir an önce serbest bırakılması için sorum...

6000 kadın imzasıyla Aysel Tuğluk başvurusu yapıld...

‘Aysel Tuğluk’a Özgürlük İçin 1000 Kadın’ imzasıyla yola çıkan, kadınlar, Kadıköy Postanesinden Adal...