Antalya Kadın Platformu: Kadınları katledilen bir ülke olmak istemiyoruz
Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız’ın katledilmesini protesto eden Antalya Kadın Platformu, ‘Kadınları katledilen ve ormanlık alanlarda cansız bedenleri bulunan bir ülke olmak istemiyoruz’ dedi.

Antalya Kadın Platformu Attalos Meydanı’nda yaptığı açıklama kadın katliamlarına tepki gösterdi. Antalya’da Azra Gülendam Haytaoğlu ile Maraş’ta Emine Gökkız’ın katledilmesine tepki gösteren Platform üyesi kadınlar kadın katliamlarının son bulmasını istedi. Platform şu açıklamayı yaptı:

“Azra Gülendam dün sabah ormanlık alanda vahşide katledilmiş bir şekilde bulundu. Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisiydi. TMMOB saymanı ve emlakçı Mustafa Murat Ayhan tarafından iş görüşmesinde cinsel saldıra uğradı ve katledildi. Kahramanmaraş’ta 3 gündür kayıp olan Emine Gökkız’ın cansız bedeni ormanlık alanda bulundu. Derhal etkin bir soruşturma yürütülmeli ve failler bulunmalı, ağır ceza almalılardır. İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenlerin elinde iki kadının da kanları var.

‘BİRBİRİMİZDEN VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ’

Azra ve Emine’nin katilleri, cezasızlık yağdıranlardır. Katileri, tecavüzcüleri, istismarcıları cezasızlık ile ödüllendirenler bizzat bu kişilerin failleridir. Biz katledilirken haberlerde bizim ne giydiğimizi, nasıl yaşadığımızı irdeleyen ama katilin adını kısaltanlardır. Kadınlar öldürülmemek, eşit ve özgür yaşamak için sokaklara çıktıklarında copuyla, gazıyla karşımıza dikilen ama bizler katledilirken görmezden gelen kolluk güçleridir. Bir kez daha söylüyoruz, birbirimizden ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz.”

Fotoğraf: Ekmek ve Gül 
İlgili haberler
Dersimli kadınlar: Şengal'den Antalya'ya katledile...

Dersim Kadın Platformu, Şengal'de IŞİD saldırısında binlerce Êzidî’nin katledilmesinin 7. yıl dönümü...

Temmuz ayında 20 kadın katledildi

Temmuz ayı verilerini paylaşan KCDP’nin raporuna göre, 20 kadın katledildi, 12 kadın şüpheli bir şek...