Aliağalı Kadınlar: Kadına yönelik şiddete karşı haklarımızdan vazgeçmiyoruz
Aliağalı Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde bütün kadınları taleplerini haykırmaya ve haklarına sahip çıkmaya çağırdı.

Aliağalı Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde bütün kadınları taleplerini haykırmaya ve haklarına sahip çıkmaya çağırdı. Aliağalı Kadınlar yaptıkları yazılı açıklamada, “17 Kasım günü Yenişakran Mahallesi’nde Hasan Atmaca adlı erkek tarafından katledilen kız kardeşimizin çığlığına biz Aliağalı kadınlar olarak ses veriyoruz” diyerek sözlerine başladı.

Şiddet sarmalının başlıca sebeplerinin; cezasızlık, haksız tahrik indirimleri ile cinayetlerin meşrulaştırılması, kadını koruması gereken kanunları uygulamayanlar olduğunu bildiklerini söyleyen kadınlar, “Ailenin artan yükleriyle, her gün artan işsizlikle eve kapatılan kadınlar, daha çok şiddet görüyor. Yoksulluk ve işsizlik, kadınları şiddet gördüğü evden ayrılamaz hale getiriyor. Virüsün öldüremediği kadınları, boşanmayı ya da ayrılmayı reddeden erkekler öldürüyor. Kadınlar aynı erkek için onlarca koruma ve uzaklaştırma kararı almış olmasına rağmen herkesin gözü önünde yaralanıyor öldürülüyor” dedi.

‘KADIN DÜŞMANI POLİTİKALAR YÜZLERCE KADINI ARAMIZDAN ALIYOR’

“Kadın düşmanı politikalar, cinsiyetçi ve gerici söylemler her yıl yüzlerce kadını aramızdan alıyor. Her üç kadından biri şiddetin en az bir biçimine maruz kalıyorken, hükümet şiddeti önlemek için daha etkin mekanizmalar oluşturmak yerine, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasası’nı yok etmeye çalışıyor” diyen Aliağalı kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme söylemleri kadınların kesintisiz mücadelesiyle iktidar tarafından askıya alınsa da kadınlara yönelik saldırıların devam ettiğini belirtti.

‘AYAKTA KALMAK İÇİN DEĞİL AYAĞA KALKMAK İÇİN…’

Aliağalı Kadınlar açıklamasında son olarak 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Mücadele gününde bütün kadınları sokağa, talepleri haykırmaya, haklarına sahip çıkmaya çağırarak, “Kadınların örgütlü mücadelesiyle kazandığı hakları kolayca elimizden alamayacaklarını bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz olmadığını göstermeliyiz. Umut biziz, umut sensin! Krizsiz, şiddetsiz, savaşsız, sömürüsüz bir dünyada sadece ölmemek için değil, eşit ve özgür yaşamak için, ayakta kalmak için değil ayağa kalkmak için tüm kadınları alanlarda olmaya çağırıyor, yitirdiğimiz kız kardeşimizin faili Hasan Atmaca'nın yargılanması ve ceza alması için mücadele edeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz”


İlgili haberler
Kuşadası Kadın Platformu'ndan 25 Kasım etkinliği

Kuşadası Kadın Platformu 25 Kasım 14.00'de resim sergisi ve mini konser ile birlikte bir basın açıkl...

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu 25 Kasım'da s...

"Virüsten de şiddetten de ölmek istemiyoruz. Dayanışma yaşatır" diyerek Eskişehir Demokratik Kadın P...

Bursa Ekmek ve Gül Grubu kadınları 25 Kasım’a çağı...

Bursa Kadın Platformu bileşenlerinden biri olan Bursa Ekmek ve Gül Grubu, 25 Kadın Kadına Yönelik Şi...