‘Aleyna Çakır’ın katilleri’ paylaşımına hapis istemiyle dava açıldı
Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Ümitcan Uygun’un Erdoğan ve Bahçeli’nin resimleri önünde çektirdiği fotoğrafı paylaşan Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk hakkında hapis istemiyle dava açıldı.

Aleyna Çakır’ın ölümüne ilişkin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin resimlerinin önünde katil zanlısı Ümitcan Uygun’un çektirdiği fotoğrafı “#AleynaÇakır’ın katillerinin fotoğrafı...” diye paylaşan Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk hakkında 6,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, twitter hesabından; Aleyna Çakır’ı öldürmekle suçlanan Ümitcan Uygun’un çektirdiği ve arkasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin resimlerinin olduğu fotoğrafı 6 Haziran 2020 tarihinde paylaştı. Merttürk, paylaşımı yaparken “#AleynaÇakır’ın katillerinin fotoğrafı… Yüzlerce kelimenin yerine geçebilecek şekilde anlatmış bu fotoğraf her şeyi. Bunca öldürülen kadın kimin yüzünden öldürüldü, katillerin arkasında kim ve hangi ideoloji var. İşte!” diye yazdı.

ankaragazetecisi’nin haberine göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bunun üzerine Merttürk hakkında soruşturma başlattı. Savcılığın başvurusu üzerine Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, 6 Nisan 2021’de Cumhurbaşkanına hakaret yönünden kovuşturma izni verdi.

Şüpheli olarak ifade veren Nebiye Merttürk; yorumu ifade özgürlüğü kapsamında yaptığını söyledi.

Savcılık, Merttürk hakkında Cumhurbaşkanına hakaret ve Devlet Bahçeli’ye hakaret etmek iddiasıyla iddianame düzenledi. Erdoğan ve Bahçeli’nin isimleri yazılırken “sayın” ifadesinin yer aldığı iddianamede, “Yapılan soruşturma sonucunda; şüphelinin twitter isimli sosyal paylaşım sitesinde bulunan hesabından suç tarihinde yaptığı yukarıda belirtilen paylaşımlarının düşünce açıklama hürriyeti ve sert eleştiri kapsamında olmayan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın DevletBahçeli’nin onur, şeref ve saygınlığına saldırı niteliğinde olduğu ve atılı suçu işlediği anlaşılmıştır” denildi.

Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
‘Aleyna Çakır’ın katilleri’ paylaşımına hapis iste...

Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Ümitcan Uygun’un Erdoğan ve Bahçeli’nin resimleri önünde çektirdiği fo...

Aleyna Çakır’ın üzerindeki doku ve spermin Ümitcan...

Adli Tıp Kurumu, evinde ölü bulunan Aleyna Çakır’da tespit edilen doku ve sperm örneğinin Ümitcan Uy...

ATK raporuna göre Aleyna Çakır ‘asılma’ sonucu yaş...

Ankara’da intihar ettiği iddia edilen Aleyna Çakır’ın şüpheli ölümüne ilişkin İstanbul Adli Tıp Kuru...