Aile içinde tecavüze uğrayıp katledilen Fatma Altınmakas soruşturmasında zanlı serbest bırakıldı
Zanlı Sinan Altınmakas’ın ‘yeterli delil olmadığı ve delilleri karartma imkanı bulunmadığı’ gerekçesiyle serbest bırakıldığı öğrenildi.

Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Gölağılı (Qêranlix) köyünde Fatma Altınmakas adlı kadın, evli olduğu erkek Kazım Altınmakas tarafından 14 Temmuz’da katledildi. 6 çocuk annesi olan Fatma Altınmakas’ın evli olduğu erkeğin kardeşi Sinan Altınmakas’ın kendisine tecavüz etmesi nedeniyle 12 Temmuz’da Malazgirt Jandarma Karakolu’na giderek şikayetçi olduğu ortaya çıkmıştı. 


‘BENİ, ÇOCUKLARIMI VE EŞİMİ ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETTİ’
Fatma Altınmakas jandarma ve savcılıkta verdiği ifadede, Sinan Altınmakas isimli şahısın yaklaşık 3 ay önce kendisini telefonla arayarak taciz ve tehdit edildiğini beyan etti. Fatma Altınmakas ifadesinin devamında ise, ‘Benim yanıma geleceksin. Gelmezsen seni öldüreceğim. Sonra da kocanı öldüreceğim’ dedi. 3 ay öncesinde de bana karşı taciz saldırıları oldu. Ben kendisine karşı çıktığım için bana bir şey yapmadı. Ancak son 3 aylık dönemde beni, çocuklarımı ve eşimi öldürmekle tehdit ettiği için ben de Sinan Altınmakas isimli şahısa karşı koyamadığım ve korktuğum için ne dediyse yapmak zorunda kaldım. Sinan Altınmakas isimli şahıs, benim evime geldiğinde çocuklara şeker ve para vererek onları dışarıya çıkartıyordu. Bu 3 aylık dönemde Sinan Altınmakas bana defalarca tecavüz etti. Ben Sinan Altınmakas isimli şahsı bana sürekli cinsel saldırıda bulunmasından kaynaklı şikayetçiyim” dediği öğrenildi.

‘SABİT İKAMETGAHTA OLUŞU’ GEREKÇESİYLE SERBEST BIRAKILMIŞ
Fatma Altınmakas’ın şikayeti üzerine aynı gün gözaltına alınan Sinan Altınmakas, tutuklama talebiyle sevk edildiği Malazgirt Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol şartı ile 14 Temmuz’da serbest bırakıldı. Sinan Altınmakas’ın serbest bırakılmasına savcılık itiraz etmiş ve bir kez daha ‘dosyadaki mevcut delil durumu, şüphelinin sabit ikametgah oluşu, delilleri karatma ihtimalinin olmaması’ gerekçiyle serbest bırakılmıştı.

Sanık Sinan Altınmakas’ın tahliye edildiği gün, ağabeyi Kasım Altınmakas, evli olduğu Fatma Altınmakas’ı başına 2 el ateş ederek öldürmüştü.


İlgili haberler
Muş’ta eşinin kardeşi tarafından tecavüze maruz bı...

Muş’ta eşinin erkek kardeşi tarafından tecavüze maruz kalan Fatma Altınmakas, şikayette bulunduktukt...

Batman’da cinsel saldırı iddiası: Aile karakola de...

Batman Beşiri'de 17 yaşındaki kız çocuğunun Uzman Çavuş M.O'nun cinsel saldırısına maruz kaldığı idd...

Şırnak'ta 13 yaşındaki çocuğu istismara maruz bıra...

Şırnak'ta 13 yaşındaki bir kız çocuğunu istismara maruz bırakan ve çevredekilerin tepkisi üzerine gö...