Adli Tıp da ‘İntihar değil’ dedi
Adli Tıp, Şule Çet için ek mütalaa verdi. Adli Tıp ek mütalaasında; olayda intihar yok diyerek ilk kez boyun kırığına dikkat çekti ve bunun saldırı sonucu olmasının da mümkün olabileceğini vurguladı.

Adli Tıp Kurumu, 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu, Ankara 31.Ağır Ceza Mahkemesi’nin 13 Şubat tarihli yazısıyla Şule Çet ile ilgili bilgi talebini değerlendirdi. Adli Tıp, yaklaşık 3 ay sonra mahkemeye 25 sayfalık bir mütalaa sundu. Çağatay Aksu ile Berk Akand’ın üst sınırdan ceza almasını sağlayacak noktalara dikkat çekilen mütalaada “Şule Çet'in boynunda kırık var bu saldırı sonucu meydana gelmiş olabilir” denildi.

Birgün'den Erk Acarer'in haberine göre, Adli Tıp Kurumu, 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu, Ankara 31.Ağır Ceza Mahkemesi’ne ek mütalaa göndererek, olayın bir intihar olmaktan uzak olduğuna şu ifadelerle dikkat çekti:

Şule Çet’in, intihar için risk etmeni olan yoğun bir ümitsizlik duygusu içinde olmadığı ve sorun çözme becerisinin olduğu görülmektedir.
Ölümünden önceki dönemde, yakın çevresi tarafından farkedilen ciddi intihar planının eşlik ettiği aktif bir depresif tablo içinde olmadığı kanaati oluşmaktadır.
Bir kişinin olaydan yaklaşık 1.5 yıl önce aldığı depresyon tanısından yola çıkarak olay anındaki ruhsal durumunu tahmin etmenin tıbben çok mümkün olmadığı bilinmektedir.
İdrarında tespit edilen ilaç etken maddesi, kişinin intihar ettiğini gösteren somut bir tıbbi kanıt niteliğinde değildir.

‘HAYATTAYKEN BOYNUNUN KIRILMASI İHTİMAL DAHİLİNDE’
Adli Tıp Kurumu, 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu, Ankara 31.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği ek mütalaada ayrıca, daha önceki 3 raporda belirtilmeyen bir notaya vurgu yaptı:
“Boyun bölgesinde kırık var. Travmaya maruz kalmış olması ihtimaller dahilinde.”

Kurumun raporunda söz konusu konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: “Şule Çet’in otopsisinde tespit edilen ‘hyoid kemik sağ boynuz orta bölümde ekimozlu kırık’ bulgusu, kişi canlı iken boyun bölgesinin travmaya maruz kaldığının göstergesi. Bu, boyna bası sonucu oluşabileceği gibi, yüksekten düşme sonucunda da oluşabilir.”

Zanlılar son mahkeme öncesi yine intihar vurgusu yapmıştı.

İlgili haberler
Sanık avukatı Şule Çet’in babasını suçladı: Para g...

Ankara’da bir plazanın 20. katından şüpheli şekilde düşerek ölen Şule Çet davasının ikinci duruşması...

ŞULE ÇET DAVASI: Şule için ‘Adalet’ demeye devam!

Şule Çet davasının ikinci duruşmasında mahkeme, Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın tutukluluk hallerinin...

Antalya Kadın Platformu: Şule ve bütün kadınlar iç...

Ankara’da bir plazanın 20. katından atılarak öldürülen Şule Çet’in dün görülen 2. duruşması sonrası...