fotoğraf

Direnç Doğuran Kadınlar fotoğraf sergisi bugün!

Yeldeğirmeni Ekmek ve Gül Grubu'ndan Öykü'nün kişisel fotoğraf sergisi "Direnç Doğuran Kadınlar" bugün Devridaim Enstitüsünde!

19. yüzyılın portre fotoğrafçı Julia Margaret Cameron

Çektiği fotoğraflardaki odak ayarsızlıkları, filmlerdeki kırılmalar ve parmak izleri eleştirilere sebep olsa da o daha çok ruhsal derinlikle ilgilenmişti.

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Margaret Bourke-White

İkinci Dünya Savaşı’nın ilk kadın savaş muhabiri ya da dışa kapalı dönemlerinde Sovyetler Birliği’nde fotoğraf çekebilen ilk fotoğrafçı ya da efsanevi Life dergisinin ilk kadın fotoğrafçısı...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Bayram sabahı çöpte yiyecek arayan kadın

Kayseri’de yaşayan kadın, fotoğrafını çeken gazetecilerin yardım talebini de reddediyor. Utanıyor, sıkılıyor belki de kim bilir...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Selpak satan iki kardeş...

Birkaç dakikalığına işe ara verip mağaza vitrinindeki televizyondan çizgi film izleyerek soluklanıyor.

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Komşusunun çiçeğine su veren kadın

1970’li yıllarda Küçükçekmece’de çekilmiş bir fotoğraf. Komşu çiçeğine su verirken...

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Catherine Leroy

Bugün Savaş fotoğrafçısı Catherine Leroy’un 11. ölüm yıldönümü. 60 yaşında hayata gözlerini yuman Leroy Vietnam Savaşı’nda çektiği fotoğraflarla tanınıyordu.

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Savaştan çocuklarını kaçıran anne

Vietnamlı bir anne çocuklarını savaştan kurtarmaya çalışıyor. Pulitzer Ödüllü fotoğraf 1965 yılında çekildi.

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Tırmıklı kadınlar

Kütahya’nın İnköy Mahallesi’nde kadınlar hayvanlarını otlattıkları meraya müze yapılmasını istemiyor. Sakın yanlış anlaşılmasın, kadınlar müzeye değil yapılacak yere karşı çıkıyor.

GÜNÜN FOTOĞRAFÇISI: Naciye Hanım (Suman)

Müslüman kadın fotoğrafçıların ilki olan Naciye Hanım, kadınlara fotoğraf dersi vermesi açısından da ilktir. Kadınlar cephede savaşan eşlerine fotoğraf göndermek için gider onun stüdyosuna.

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Kahvenin telvesinde görünmeyen kadınlar

Margaret Bourke White’ın objektifinden Brezilya’da gencecik yaştan hatta çocukluktan itibaren kahve toplayarak yaşamlarını kazanan kadınlar.

Jocelyne Saab'ın Günde Bir Dolar sergisi

Belgesel sinemacı ve fotoğrafçı Jocelyne Saab'ın Günde Bir Dolar sergisi 15 Nisan-14 Mayıs tarihleri arasında Tütün Deposunda.