cezaevleri

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, kadın tutsaklara yönelik hak ihlallerini açıkladı

ÖHD Genel Merkez Kadın Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü için kadın tutsakların yaşadığı hak ihlallerine dair rapor yayımladı.

Cezaevlerine göz kulak olmak, dillerimizi koparamasınlar diye dil olmak…

Birbirimize sahip çıkmamızı gerektiren çok şey var, bazen insan hangi birine yetişeceğine şaşırıyor evet. Ama hep bir ucu diğerine bağlanan bir ipi çektiğimizi de unutturmuyor bu durum.

Çiğli Kadın Platformu: Aysel’in yeri cezaevi değil kadınların yanıdır

Aysel Tuğluk için açıklama yapan Çiğli Kadın Platformu, ‘Aysel'in yeri cezaevi değil, kadınların yanıdır. Size inat yaşayacak, size inat yaşatacağız’ dedi.

Sincan Cezaevinde kadınlar adeta eziyeti yaşıyor

Sincan Kapalı Kadın Cezaevinde kadın tutukluların avukatlara anlattıkları, cezaevlerindeki baskıyı gözler önüne seriyor.

Cezaevlerinde önlem alınmıyor, hak ihlallerinin ardı arkası kesilmiyor

Ceza İnfaz Sistemleri Sivil Toplum Derneğinden Mine Akarsu pandemi sürecinde mahpus kadınların ve çocukların yaşadığı sorunların sürmesinin tedbir alınmadığını gösterdiğini söyledi.

Tutuklu bir kadın elleri kelepçeli doğuma zorlandı, iyileşmeden sürgün edildi

38 günlük bebeği ile Elazığ Kadın Kapalı Cezaevinden Kayseri Kadın Kapalı Cezaevinde sürgün edilen Rabia Bıyıklı, yazdığı mektupla elleri kelepçeli olarak doğuma zorlandığını anlattı.

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Sadece iki keklik yavrusu değil görülen

Cezaevinde kalan kadınların düşlerinde neler vardır hiç düşündünüz mü? Kimisi gökyüzünü daha geniş görmeyi düşler, kimisi denizi. Bu fotoğrafta da cezaevinde kalan bir kadının görmek istedikleri var.

LGBTİ bireyler için ayrı cezaevi: Tecrit içinde tecrit

LGBTİ bireylere dönük nefret ve şiddet politikaları göz önüne alındığında ayrı bir cezaevi uygulaması LGBTİ bireyler için de aileleri için de büyük sorunlara yol açabilir. Neden mi?

Adaletin öksüzleri: Miraz bebekler

Hapishanede annesi ile kalan Miraz, Roza ve isimlerini sayamadığım beş yüzün üzerinde çocuk, ebeveynden yana öksüz kalmış olmasalar da, adaletin öksüzleridirler.