Aliağa

Aliağalı kadınlar: İstanbul Sözleşmesi’nden ve şiddetle mücadeleden vazgeçmiyoruz

18 Eylül günü sekiz yıldır birlikte yaşadığı T.Y. isimli erkek tarafından çocuklarının gözü önünde ağır şiddete maruz kalan İranlı K.K. için Aliağalı kadınlar açıklama yaptı.

Aliağalı kadınlar: Son nefesimize kadar İstanbul Sözleşmesini savunacağız

Aliağa’da oğlu tarafından vurulan Ayten Ç. için kadınlar açıklama yaptı: ‘İstanbul Sözleşmesinden imza çeken elleriniz çekti dün Ayten’e tetiği.’

Biz kadınlar çözümü örgütlü gücümüzde bulacağız

‘Siz siyasetinizin karanlık fikirlerinin altında kalacaksınız. Biz haklarımızı, hayatlarımızı savunmaya, dayanışmamızı güçlendirmeye, çözümü kendi örgütlü gücümüzde aramaya devam edeceğiz.’

Yemekhanede çalışan kadın işçiler: Ücretli izin beklerken yıllık izinden olduk

Aliağa’da yemekhanelerde çalışan kadın işçiler, virüs nedeniyle çalışma koşullarının ağırlaştığını anlattı: ’Evdekilere virüs taşımaktan endişe ediyoruz, ücretli izin bekliyoruz.’

Aliağa’da kadınlar krize, şiddete, savaşa ve eşitsizliğe karşı yürüdü

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısıyla 8 Mart öncesi bir araya gelen kadınlar, Petrol-İş’in önünden Demokrasi Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Aliağa Yenimahalle kapalı pazarında bir işçi eşi: Eşim 16 saat çalışıyor, yetmiyor

‘Asgari ücretin biraz üstünde aldığımız ücretlerle bile evi zor döndürüyoruz. Sosyal hayatımız diye bir şey yok, kira, faturalar, mutfak masrafı derken elimize geçinmek için para kalmıyor.’

‘Tadilat’ bahanesiyle kapatılan sığınmaevi 5 yıldır açılmıyor!

Aliağalı kadınlar, yaşadıkları kentte belediye tarafından kapatılan kadın sığınmaevinin tekrar açılması için imza topladı.

Aliağa’da 8 Mart

Aliağa’da Emek ve Demokrasi Platformunun düzenlediği etkinliklerde bir araya gelecek.

Yemekhane işçisi Nermin: Hiçbir şeye mecalim kalmıyor

Çoğumuz Aliağa dışından gelen insanlarız ve hepimizin işe çok ihtiyacı var. İşverenler de bunun farkında, bu yüzden ‘Bizim size ihtiyacımız yok, sizin bize ihtiyacınız var’ diyebiliyorlar.

Aliağalı kadınlar ‘Şiddete Son’ demek için buluşuyor!

1 Aralık Cuma Günü saat 19.00 da Aliağa Sanat Sokağı’nda buluşacak olan kadınlar Tüm Aliağalı kadınları ‘Hayatımızdan da Haklarımızdan da Vazgeçmiyoruz!’ diyerek dayanışmayı büyütmeye çağırıyor.

Çıtak’ta nardan sonra sıra geldi zeytin toplamaya

Aliağa Çıtak köyünde nardan sonra kadınlar şimdi de zeytin topluyor. Zeytinlerini yağhaneye gönderen kadınlar yemeklerini topladıkları zeytinlerin yağı ile yapıyor.

Aliağa’nın bereket toplayan köyü Çıtak’ta nar zamanı

Aliağa’nın Çıtak Mahallesi’nde nar suyu yapma zamanı geldi. Narın toplanma sürecinden, kaynatılıp şişelenmesine kadar olan tüm aşamaları köylü kadınlarla hem de iş başındayken konuştuk.

İyi ki mücadelenin bir parçasıyım

PETKİM Aliağa’nın en büyük tesislerinden biri ve çok az kadının istihdam edildiği bir yer. PETKİM’de odyolog olarak çalışan Ebru Er ise tesisteki az sayıda kadından biri.