Karaca, kadın haklarına dönük saldırıları Meclise taşıdı
Karaca:"Hakları tartışmaya açıldığı için yasayı uygulaması gerekenler ayak sürüdüğü için şiddete maruz kalmaya devam eden hatta canından olan yüzbinlerce kadının vebalini ödeyebilecek mi bu vekiller?"

EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Genel Kurul’da söz alarak, iktidarın kadın haklarına dönük saldırılarını içeren Anayasa ve Medeni Yasa değişikliği çalışmalarına ilişkin konuşma yaptı. EŞİK platformunun da izlediği Genel Kurul’da konuşan Karaca, “Bu mecliste ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ kavramını öcüleştirip, kadınların hayatları ve tüm kazanımları üzerinden protokoller yapıp, seçim propagandalarında kadın haklarını hedefe koyarak meclise giren vekiller var.

‘KADINLARIN KAZANILMIŞ HAKLARI TARTIŞMAYA AÇILIYOR’

Bu vekiller ailenin huzurunu ve birliğini, ailenin bütün yükü üstlerine yıkılan kadınların her türlü şiddete boyun eğerek, kadınların mutlak itaatinde olduğunu iddia ediyorlar, kadınları ‘aile’ dışında bir varlık saymıyor ve hatta ‘yalnız kadınları sahiplendirmekten’ söz edebiliyorlar. Bu vekiller çocuk yaşta evlendirmelerle ilgili konuşurken ‘neye göre kime göre çocuk’ diyebiliyor, meşrulaştırmaya çalışıyorlar. ‘Bu vekiller toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin düzenlemelerden vazgeçilmelidir’ derken kadınların eğitim hakkından evlenme yaşına, çalışma ve miras hakkından velayet hakkına dek aslında bir bütün olarak kadınların başta Medeni Yasa olmak üzere yasalarla güvence altına alınmış tüm haklarını tartışmaya açıyorlar” dedi.

‘MECLİSTE ÇOK EŞLİ VEKİL VAR’

Hukuksuzca geri çekilen İstanbul Sözleşmesi’ne paralel olarak hazırlanan 6284 Sayılı Yasanın erkekleri mağdur ettiğini iddia ederek aşındıran milletvekillerinin Meclis’te olduğunu belirten Karaca, “Bu mecliste çok eşli vekil var arkadaşlar. Erkek çokeşliliğini meşrulaştırmak istiyorsunuz dememizin canlı kanıtı olarak seçtirilmiş adeta. Şu an izleyici sıralarında gözlerini meclise dikmiş kadınlar adına soruyoruz: Siyaseten hakları tartışmaya açıldığı için, yasayı uygulaması gerekenler ayak sürüdüğü için şiddete maruz kalmaya devam eden, hatta canından olan yüzbinlerce kadının vebalini ödeyebilecek mi bu vekiller?” dedi.

İlgili haberler
Kadınlar Meclis’ten seslendi: Tek bir hakkımızdan...

EŞİK Platformu'nun çağrısıyla 'Kadınlar Meclis'te' sloganıyla TBMM'yi ziyaretti, siyasi partilerin k...

Böyle bir meclisin meşruiyeti, öldüren kocanın sev...

‘Bu Meclisin kadınlar açısından meşruiyeti, kadınlara sürekli şiddet uygulayıp, zoraki birlikteliğe...

Emep milletvekili Sevda Karaca: kadın düşmanlarını...

Kadınların mücadelelerle kazandığı 6284 Sayılı Kanun'u pazarlık konusu haline getirdiğini belirten K...