Seçim 2023
Kadınlar seçme seçilme hakkını kullanabiliyor mu?
Kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 83. yıl dönümünde HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka ile konuşuyoruz. Kadınlar haklarını kullanabiliyor mu?

Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 83. yılında açıklama yapan KA.DER kadınların siyasete katılımına ilişkin çarpıcı rakamlara yer verdi. Buna göre;

Türkiye’de 5 Aralık 1934’ten bu yana, 83 yıldır seçme ve seçilme hakkına sahip olan kadınlar, geçen 83 yıl içinde kadınlar TBMM’de en fazla yüzde 17.8 oranında temsil edildiler. Kadınlar şu anda mecliste yüzde 14 oranında temsil ediliyor, yani 546 milletvekilinin yalnızca 76’sı kadın.

Yerel yönetimlerdeki temsil oranı ise yok denecek kadar az. 2014 yılı yerel seçim sonuçlarına göre 1396 Belediye Başkanının yalnızca 40’ı (yüzde 2.9), 20 bin 498 Belediye Meclis Üyesinin yalnızca 2 bin 198’i (yüzde 10.7), bin 251 İl Genel Meclis Üyesinin yalnızca 60’ı (yüzde 4.8) kadın.

Bu rakamların yanı sıra OHAL’le başlayan süreçte 32 kadın belediye eşbaşkanı ve 5 kadın milletvekili tutuklandı, 4 kadın vekilin ise vekilliği düşürüldü.

Demokratik Bölgeler Partisi tarafından hazırlanan Yerel Yönetimlerde Kadın ve Kayyum Raporu’na göre; kadınların yerel yönetimlerde ve merkezi yönetimlerde elde ettiği birçok kazanım tehlikede.
Seçilmişler yerine gelen kayyumlar, kadınları güçlendiren kurumlar yerine kadınların eşitlik haklarını tırpanlayan uygulamalarla gündeme gelen atanmışlar, yerelde kadınlar için atılan her adımın geriye götürülmesine neden oluyor.


İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Kadınlar seçme seçilme hakkı elde e...

5 Aralık 1934 yılında kadınlar seçme ve seçilme hakkını elde etti. Ancak bu hak yıllar boyu Türkiye’...

Seçme seçilme hakkı için savaş

Geçmişte kadınlar sanıldığı gibi siyasete ilgisiz değillerdi. Türkiye’de kadınlar siyasette varlık g...

Yıl 2017; kadınlar seçip seçilebiliyor mu?

5 Aralık Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkına sahip olmasının yıl dönümü. Aradan 83 yıl ge...