Kadın ve çocuğa dönük suçlarda iyi hal ve tahrik indirimleri…
Eşitlik İçin Kadın Platformu gönüllüsü Avukat Yelda Koçak ile kadın ve çocuğa dönük suçlarda iyi hal ve tahrik indirimlerini konuştuk.

Son bir haftada basına yansıyan kadına ve çocuğa dönük suçlarda faillere tanınan iyi hal ve tahrik indirimleri bugün, bu indirimlerin ne anlama geldiğini yeniden konuşmamıza vesile oluyor.

*Yozgat'ta 3 yaşındaki çocuğunun önünde Halime Yüksel'i öldüren Mustafa Yüksel'e haksız tahrik indiriminin yanı sıra cezanın geleceği üzerinde olumsuz etki yapabileceği gerekçesiyle de indirim yapıldı. Çifte indirim alan fail burada hiçbir somut delil yokken aldatıldığını iddia ederek aldı indirimi.

*Kayseri'de, boşandığı Nihan Atay'ı uzaklaştırma kararına rağmen 7 yerinden bıçaklayarak ağır yaralayan Ramazan Uygur’a 'iyi hal' indirimi uygulanarak 13 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Atay’ı bıçakladıktan sonra başında sigara içtiği belirtilen Uygur’a 'boşandığı eşini kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ardından eylemin “teşebbüs” aşamasında kaldığı gerekçesiyle 16 yıl verildi, 'iyi hal' indirimi de uygulanarak ceza 13 yıla düştü.

*Konya'da 4 yıl önce kendinden 1 yaş küçük kız arkadaşı 19 yaşındaki Ş.A.'ya 'cinsel istismar'da bulunduğu ve 'şantaj' yaptığı iddiasıyla yargılanan A.K.'ye 'reşit olmayanla cinsel ilişkiye teşebbüs' suçundan 2 yıl hapis cezası verildi. Ceza, eylemin teşebbüste kaldığına vurgu yapılarak, iyi hal indirimi uygulanıp 1 yıl 1 ay 10 güne indirildi. Fail o tanıdık cümleleri kurdu, çocuk için “rızası var” dedi, mahkeme şantaj suçundan zaten beraat verdi…

*İzmir’de de kız arkadaşının kolunu kıvırıp kıran ve tutuksuz yargılanan Melih Gazi, haksız tahrik ve iyi hal indirimi ile birlikte 2 yıl ertelemeli 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Faile ‘Kasten yaralama’ suçundan 4,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Gelecekleri elinden alınan kadınların faillerinin geleceğinin düşünüldüğü, bu eksende verilen kararların her geçen gün daha da arttığı bir tabloyu nasıl tartışmak lazım? Avukat Yelda Koçak anlattı…


İlgili haberler
Emine Bulut cinayeti: Savcı, katil Fedai Varan içi...

Emine Bulut cinayeti davasında Bölge Adliye Mahkemesi Savcısı’nın, eski eşinin boğazını kesen sanık...

Bursa'da eşini balkondan atan erkeğe, "iyi hal" in...

Bursa'da eşi Nuray A.’yı balkondan aşağıya attığı iddiasıyla yargılanan Emre A. hakkında "iyi hal" g...

Erkek adaletten Melek’in faillerine ‘davranış’ ind...

Melek Aslan’ı katleden Mustafa Aslan ve azmettiren Orhan Vatansever’e ağırlaştırılmış müebbet hapis...