Kadın şehir plancı olur!
"Kadın personel çalıştırmak istemiyoruz" diyerek işten atılan Büşra Kaleli'ye destek için Büyükçekmece Belediyesi önünde meslektaşı kadınlar eylem yaptı. Zabıtalar eyleme engel olmaya çalıştı

İstanbul Büyükçekmece Belediyesi’nde şehir plancısı olarak çalışan 28 yaşındaki Büşra Kaleli, ‘belediyenin erkek personel çalıştırmak istemesi’ gerekçesiyle işten atılması üzerine TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu ve Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Kaleli'ye destek için belediye önünde basın açıklaması gerçekleştirmek istedi.
Açıklama yaparak belediyenin cinsiyetçi uygulamasını protesto etmek isteyen kadınlar zabıtanın saldırısına uğradı. Belediye önünde eylem yapılmasına engel olmaya çalışan zabıtalar kadınların pankartını yırttı, kadınları darbetti.Bir süre devam eden arbedenin ardından kadınlar, zabıtanın yırttığı pankartın parçalarını birleştirerek eylemlerini yaptı. TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu Üyesi Pınar Hocaoğlu “Büyükçekmece Belediyesi yönetimi kadın şehir plancısı çalıştırmak istemedi. ‘Ofiste, şantiyede, plazada, madende, belediyede kadın mühendisler, mimarlar, plancılar var!’ demeye geldik. Çalışma yaşamındaki cinsiyetçi uygulamalara, yaşam alanlarımızdaki kadın düşmanlığına karşı kadın dayanışmasıyla direneceğiz, eşit ve özgür bir yaşam kuracağız” dedi.


‘KADINLAR YALNIZ OLMADIKLARINI BİLSİN’
Açıklama sonrası Ekmek ve Gül’e konuşan Büşra Kaleli de kadın dayanışmasının kendisini ve kadınları güçlendirdiğine vurgu yaptı. Kaleli, “Kadın dayanışmasını büyütmek ve yalnız olmadığımı dile getirmek için meslektaşlarım basın açıklaması düzenlemek istedi ancak buna izin vermediler, pankartları yırttılar ve bizi belediye önünden uzaklaştırmaya çalıştılar. Burada da görülüyor ki kadınlar hiçbir yerde istenmiyor. Ne işte, ne belediyede, ne ofiste... Kadınlar çalışma hayatından söküp atılmak isteniyor. Biz kadınlar olarak buna ‘dur’ diyoruz. Bugün bu durum benim başıma geldi ama yarın bir başkasının başına gelmeyecek değil. Bu durumda kadınların kendilerini yalnız hissetmemesi için biz bu dayanışmayı gerçekleştirdik. Kadınlar her yerde vardır ve bunu bir kez daha ortaya koyduk” dedi.
Tüm kadınlara bir arada olma ve dayanışma çağrısı yapan Kaleli, “Kadınlar işyerlerinde çalıştıkları yerlerde herhangi bir mobbinge ve ayrımcılığa maruz kaldığında kendilerinin yalnız olmadıklarını bilsinler. Kadınların dayanışmasından bir güç doğduğunu ve bunun bize her zaman bir kazanım olarak döndüğünün farkında olsunlar” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?
Büyükçekmece Belediyesi’nde şehir plancısı olarak çalışan Büşra Kaleli, ‘belediyenin erkek personel çalıştırmak istemesi’ gerekçesiyle işten atılmıştı. Kaleli, dört aydır taşeron şirket Master Gayrı Menkul ve Şehircilik Hizmetleri’ne bağlı olarak Büyükçekmece Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde çalışıyordu. Ancak taşeron şirketin sahibi Cengiz Yılmaz, Kaleli’yi 5 Ağustos tarihinde odasına çağırmış ve “Büyükçekmece Belediyesi bize erkek personel çalıştırma konusunda baskı yapıyor. Yollarımızı ayırmak zorundayız” demişti. Kaleli, konuyu kamuoyunda gündeme getireceğini öğrenen Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak tarafından da mobbinge uğramıştı. Sak’ın “Sana belediyemin haberlerini yaptırmam”diyerek üzerine yürüdüğünü anlatan Kaleli suç duyurusunda bulunmuştu.

İlgili haberler
Kesilen ağacını omuzladı, belediyeye hesap sordu

Isparta Yalvaç Belediyesi, yalnız yaşayan 71 yaşındaki Melahat Peker’in geçen yıl mart ayında diktiğ...

Ayrımcılık ve mobbing ortadan kaldırılmalı

KHK ile ihraç edilen ve toplusözleşme görüşmelerine alınmayan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen il...

Kadın mühendisler, mimarlar, plancılar vardır!

İstanbul Büyükçekmece Belediyesi'ndeki işinden kadın olduğu için atılan Büşra Kaleli için TMMOB İsta...