Adin Oto işçileri hakları için direniyor
Adin Oto’da operatör olarak çalışırken ücretsiz izne çıkarılan işçilerden Zeliha Tanman yaşadığı süreci Ekmek ve Gül’de anlattı.

Balıkesir’in Gönen ilçesinde faaliyet yürüten Adin Oto Donanım (Adient), kötü çalışma koşullarına karşı ve daha iyi ücret için sendikalaşan çoğunluğu kadın 51 işçiyi 8 Mart haftasında performans düşüklüğü bahanesiyle ücretsiz izine çıkardı. Ücretsiz izne çıkarılan işçilerin birçoğu 1700 işçinin olduğu fabrikada hat lideri, ekip lideri konumunda çalışan işçilerdi. Performans düşüklüğü bahanesini öne süren fabrika yönetiminin, aynı işçileri bir süre önce iş kalitelerinden dolayı terfi ettirmiş olması performans düşüklüğü gerekçesinin bir bahaneden ibaret olduğunun en büyük kanıtı. Çalışmaya devam eden işçiler ise eğer sendikaya üye olurlarsa kovulmakla tehdit ediliyor hatta bazılarının e-devlet şifreleri zorla alınarak sendikaya üye olup olmadıkları kontrol ediliyor ve birçok işçi “ikna odasına” alınarak zorla istifa ettiriliyor.

Sendikalaştıkları için işçilerin ücretsiz izne gönderilmeleri de devam ediyor. Adin Oto’da operatör olarak çalışırken ücretsiz izne çıkarılan işçilerden Zeliha Tanman yaşadığı süreci Ekmek ve Gül’de anlattı. 

İlgili haberler
Adin Oto Donanım İşçisi Hanife Bıyıklı koronavirüs...

Adin Oto Donanım işçisi Hanife Bıyıklı, koronavirüsten hayatını kaybetti. Bıyıklı’nın Covid-19 testi...

Adin Oto işçileri hakları için seslendiler: Emeğim...

Sendikalaştıkları için ücretsiz izne gönderilen Adin Oto işçileri fabrika önünden seslendi: Bizi ücr...

İŞKUR ortaklığıyla kölelik: Sırtımızdan yükselen f...

Yıllardır ücretlerinde iyileştirme isteyen Adin Oto işçileri şubat ayında 3 bin lira ile karşılaşınc...