Yaz geldi, okullar tatil; anne babaların gözü arkada
Çocukları yaz tatilinde olan çalışan kadınlar, kimi zaman eşleriyle farklı vardiyalarda çalışarak çocukların bakımını sağlıyor. Bakım sorunu nedeniyle işten ayrılan kadınlar da oluyor.

Yaz tatilinin başlamasıyla birlikte özellikle çalışan kadınların sorunları bir kat daha artıyor. Gözü arkada kalmamak için kendilerince çözümler üretemeye çalışan kadınlar, kimi zaman eşleriyle farklı vardiyalarda çalışarak çocukların bakımını sağlıyor. Kimi çocukları anne, babaya baktırırken kimi de çocuğu evde yalnız bırakıyor.

Kendisi de, eşi de iki vardiyalı işte çalışan bir kadınla sohbet ediyoruz. Kendisini şanslı olarak gören kadının şansı ise kocasıyla farklı vardiyalarda çalışıyor olması. Şöyle anlatıyor: “İki kızım var ortaokul çağında. Eşimle vardiyalarımız farklı, bu bizim için çok iyi oluyor. Ben eve dönerken, o işe gitmek için evden çıkıyor, böylece kızlar tek kalmamış oluyorlar. Biz birbirimizi göremiyoruz ama olsun. Çocuklar yazın hep evdeler tabiibu yüzden.”

Başka bir kadın ise sorunu çocukları kayınvalidesine bırakarak çözmüş: “Kayınvalidem her pazartesi bize geliyor, hafta sonuna kadar çoçuğa bakıyor. Bir yandan içim rahat ama eve döndüğümde o yorgunlukla istediğim gibi uzanıp yatamıyorum. Çocuğu bir kursa bir aktiviye yollamak da çok pahalı.”

İŞTEN ÇIKANLAR DA OLDU
Eşinden ayrıldıktan sonra iki çocuğuna kendisi bakan kadın ise “Benimkiler büyük sayılır artık, kızım lisede, kardeşine de göz kulak olabiliyor. Kalıyorlar evde mecburen, aklım onlarda kalıyor tabii. Okul olsa biraz sosyalleşiyorlardı. Yazın hep evdeler, köye yolladığım zaman tatil yapmış oluyorlar” diye anlatıyor.

Başka bir grup kadın, çocuğu olan çoğu kadının zaten fabrikada çalışamadığını, çalışanların da annesinin, babasının yakınında yaşadığını çocuk bakımını da bu yolla çözdüklerini ifade ediyor. Çocukların bakım sorunu sebebiyle işten çıkmak zorunda olan kadınlardan da bahsediyor.

İlkokul çağında çocuğu olan bir başka kadın işçi ise yaz tatili geldiği zaman çocuğunu memlekete gönderenlerden. O da şunları dile getiriyor: “Çocuğu yıl içerisinde göremiyoruz, işten eve gel, ev işleri, yorgunluk derken çocuk televizyon başında büyüyor. Hele bir vardiyadayken hiç göremiyorum, ama en azından ilgilenen oluyor. Şimdi tatil başladı, çocuğu memlekete yollayacağız, anneannesi, dedesi baksın. Tek çocuk olmasa kardeşine emanet ederdim, biraz büyüsün ikincisini yapacağız.”

İlgili haberler
‘2019’u kadınlar sırtlayacak’ öngörüsü doğru çıktı...

2019’da kendini gösteren toplumsal itirazı kadınlar sırtlandı! Ama Erdoğan’ın beklentisi yerine gelm...

Güzeltepeli kadınlar mahallede kreş istiyor

Eyüp Güzeltepe’de yaşayan kadınlar, mahallede hiç kreş olmamasından şikayetçi. Kadınlar çocuklarını...

Sağlık emekçisi kadınlar ücretsiz kreş hakkı, ücre...

Biz 24 saat hizmet verirken, hastane kreşi neden 24 saat hizmet vermiyor?.. Çalıştığımız hastaneler...