Güzeltepeli kadınlar mahallede kreş istiyor
Eyüp Güzeltepe’de yaşayan kadınlar, mahallede hiç kreş olmamasından şikayetçi. Kadınlar çocuklarını başka mahallelerdeki kreşlere götürmek zorunda kalıyor.

Gün boyu bir tek çocuğun uyku vakitlerinde nefes alma olanağı olan kadınlar, yemeği, o küçücük zamana da temizliği yemeği sığdırmaya çalışıyor. Din eğitim verilen cemaat evleri devlet destekli yurtlar haline getirilirken, yoksul ve emekçi ailelere çocukların bakımı için seçenek bırakılmadığından yakınan kadınlar, belediyenin ücretsiz kreş hizmeti vermesini, mahallelerde oyun parkları oluşturulmasını istiyor

FADİME DURMUŞ: Çalışan bir kadınım, mahallede ücretsiz kreş olsa sabah bırakıp akşam alırım. Bunu Ekrem İmamoğlu bir vaat olarak söyledi, bu kadınların talebi ve bir an önce karşılanmalı. Kreş saatleri de çocukların ihtiyacına göre olmalı. Belki 3 saat belki daha az, daha fazla... Ben çocuğumu uzun bir süre kimseye bırakamadım. Birgün iki saatlik sinemaya gittik eşimle ve yaşadığımı farkettim. Kadınlar bunu neden daha fazla yaşamasın. Çocuğun bizden alması gereken aslında sevgi çocuğun gelişimi birey oluşu toplumun bir parçası olması gerektiğini devlet takip etmeli, onu yetiştirmeli, gelişimine katkı bulunmalı.

FİLİZ: İki buçuk yaşında bir çocuğum var. 17 yıl boyunca çalıştım. Çocuğum küçük olduğu için şimdilik çalışamıyorum, okul çağına gelince başlayacağım. Öğrenme alışkanlığı kazanması için belki yarım gün gün kreş olabilir. Mahallede böyle bir kreş olsa, oyun arkadaşları olsa, orada paylaşmayı öğrense ne güzel olur. Yani kreş olsun diye olmamalı eğitimi de iyi olmalı. Ama şu anda kreşler herkes için çok pahalı. Ücretsiz kreşler çalışmayan anneler için de çok önemli. Kendilerine ayıracak zamanı olduğunda çocuğunun gelişimine katkısı da daha fazla olur. O fırsat annelere yaratmalı ki ikisi de daha mutlu olsun.

İlgili haberler
‘2019’u kadınlar sırtlayacak’ öngörüsü doğru çıktı...

2019’da kendini gösteren toplumsal itirazı kadınlar sırtlandı! Ama Erdoğan’ın beklentisi yerine gelm...

Sağlık emekçisi kadınlar ücretsiz kreş hakkı, ücre...

Biz 24 saat hizmet verirken, hastane kreşi neden 24 saat hizmet vermiyor?.. Çalıştığımız hastaneler...

Yaz geldi, okullar tatil; anne babaların gözü arka...

Çocukları yaz tatilinde olan çalışan kadınlar, kimi zaman eşleriyle farklı vardiyalarda çalışarak ço...