Ulaşımdan uyuşturucuya, kadınlar mahalledeki sorunları birlikte çözecek
‘Kadınlarla bir önceki yerel seçimlerden sonra bir sonraki yerel seçimlerde aday çıkartma kararı almıştık ve bugün, mahallemizin sorunlarını bizden daha iyi kimse bilemez diyerek bir aday çıkardık.’

Merhaba, ben Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Derneğinin muhtar adayıyım. Derneğimiz 10 yıldır Gülensu Mahallesi’nde faaliyet yürütüyor. Bu 10 yıllık süre zarfında kadınlarla birlikte birçok etkinlik planlayıp gerçekleştirdik. Kadınlarla bir önceki yerel seçimlerden sonra, bir sonraki yerel seçimlerde aday çıkartma kararı almıştık ve bugün, “Mahallemizin sorunlarını bizden daha iyi kimse bilemez” diyerek bir aday çıkardık. “Mahallemizi çok güzel yönetiriz” dedik ve çıktık yola.

‘ÇOCUKLAR BU İLLETE BULAŞMASIN DİYE...’

Mahallede yürüttüğümüz çalışmalar esnasında kadınlar, muhtarlığa geldiklerinde kendilerini rahatça ifade edebilmek istediklerini dile getiriyorlar. Sonra sıralıyorlar ihtiyaçlarını ve sorunlarını. Kadınlar, çocuklarına bakmak için işten çıkmak zorunda kaldıklarını, çalışabilmek için Gülensu Mahallesi'nde ücretsiz kreş istediklerini ifade ediyorlar.

Gelen zamlarla beraber ekmek almanın bile zorlaştırdığını dile getirirken mahallede bir Halk Ekmek Büfesi açılmasını istiyorlar.

Kadınların en çok canının yandığı noktalardan bir tanesi de mahallede gittikçe yaygınlaşan uyuşturucu. Mahallenin her köşesinde ve her saatinde yapılıyor bu iş. Konuştuğumuz birçok kadın, uyuşturucu kullanma yaşının ilkokul çağındaki çocuklara kadar düştüğünü dile getiriyor. “Çocuklar bu illete bulaşmasın ve gelişsin diye o kurs senin bu kurs benim diye koşturup duruyoruz. Mahalleye çok kapsamlı bir spor merkezi şart” diyor kadınlar. Ancak mahallede çocuklar için böyle alanlar sağlanmadığından daha uzak yerlere gitmek zorunda kalıyorlar ve bu durum onları maddi ve manevi anlamda oldukça yoruyor.

ULAŞIM SORUNUNU BİRLİKTE ÇÖZELİM

Gece geç saatte mahalleye gelmek hem güvenlik hem de ulaşım sorunundan ötürü kadınları ve gençleri tedirgin ediyor. Hal böyle olunca mahalle dışında zaman geçirmeyi planlamak zorlaşıyor. Bir taraftan muhtarlık çalışmamız sürerken bir taraftan da mahallemizde eksikliğini duyduğumuz ulaşım sorunu ile ilgili bir imza kampanyası başlattık. Bu imzalarımızı 500'e tamamladığımızda götürüp Büyükşehir Belediyesine teslim edeceğiz kadınlarla birlikte.

Tüm bu çalışmalar ve elde ettiğimiz veriler bize gösteriyor ki birbirimizin kapısını çalmak, derdimizi dinlemek, neye ihtiyacımız olduğunu tespit etmek ve tüm bunların kararını ortak vermek çok önemli. Biz de tüm bu özlediğimiz komşuluk ilişkilerini ve dayanışmayı kurmak, bahsettiğimiz tüm sorunları birlikte çözmek için adayız. Birlikte yönetelim istiyoruz.

Fotoğraf: Gülten Dokuyan'ın Instagram hesabından alındı