Polisiye’nin erkek dünyasına çak bir kıvılcım!
Kadın cinayetlerinin ‘adli vaka’ ya da sabah kuşağı programlarının acılı magazin malzemesi olarak sunulmasına kadınların güçlü itirazının ifadelerinden biri olan Kıvılcım dinleme listesine eklenmeli.

Dünya genelinde meraklısı çok olan polisiye türünün film ve diziler içerisinde tuttuğu yer popülerliğini korumaya devam ediyor. Özellikle toplumsal eşitsizliğin yarattığı sorunlara ve şiddetin her biçiminin nasıl bir toplumsal sistem üzerinden yükseldiğine işaret eden, hiç değilse çevresinden dolanan, bir sahne, bir replik, bir karakter ile atıfta bulunan işler ise seyircisinden artı puanları toplamayı başarıyor.

Kadınların hayatta kalma mücadelesi ne denli zor ve kolektif hareketle iç içe ise katledilen kadınların hikâyelerinin bu eşitsizlik çukurunun dibinden çıkarılarak dosdoğru anlatılıp, katiline katil denmesi de bir o kadar zor ve kolektiflik gerektiriyor.

E bu durumun kendinin dizilere, filmlere yansıması yine kadın hareketinin dişiyle tırnağı ile kazanımlar hanesine yazdırmasından ileri geliyor.

İskandinav, Doğu Avrupa polisiyelerinde kadın karakterler başrollere oturalı çok oluyor. Bizim ülkemizde ise Mezarlık dizisi ile başrol tahtına kadınlar yeni yeni adım attılar diyebiliriz. İşte tam böyle erkeklerin dünyasında kadınca var olmaya çalışan, bürokrasinin hantallığı içinde hayata tutunmaya çalışan kadınların hikâyelerinin görünür olmaya başladığı bir zamanda; “Kıvılcım” çok daha kadınca, çok daha kolektif bir adım atmış polisiyenin kurmaca ve erkek dünyasına. Üstelik Türkiye’de bir ilk olarak, podcast serisi biçiminde yayınlanıyor...

BUGÜNLERE DÜŞÜLEN BİR ŞERH

“Kıvılcım”ı hazırlayan K’nın Sesi üç boyutlu ses tasarımıyla hazırlanmış oyunların

yayınlandığı, her oyunu, oyunun hikâyesinden ve temasından hareketle gerçekleştirilen sohbetlerin takip ettiği bir kanal. İktidarın özellikle tiyatrolara dair bir an bile gevşetmediği baskıcı tutumunu, pandemi koşullarından en fazla etkilenen alanlardan biri olarak tiyatroyu ve tiyatro sanatçılarını düşününce, üretmekten, yazmaktan, podcast halinde sergilemekten vazgeçmeyenlerin bu zamanlara düştükleri etkileyici bir şerh aynı zamanda K’nın Sesi.

Metro aktarmasına yetişme, öğle yemeğini aradan çıkarma, eldeki işi bir an önce bitirme telaşına eşlik edebilecek bir dinleme imkanı sunuyor. Açıkçası podcast programlarını sakin, sessiz zamanlarda dinleyince anca idrak edebilen dikkat yoksunlarının günlük koşturmaca içinde de kopmadan dinleyebileceği bir hikâye.

Tanıtımını görünce “Ooo baya da detaylı, dinlemesi yorucu olacak” diye düşündürüyor olsa da özellikle hikâyenin kahramanlarının kadın olmasının kadın dinleyicileri aşırı rahatlattığını söylemek gerek.

Yalnızca ilk dört bölümünü dinleyip diğer yarısının yayınlanmasını beklerken bu yazı yazıldığı için hikâyenin bütününe dair bir şey söylemek zor. Ama sadece mağdurun ya da sadece kahramanın kadın olduğu işlerden ayrılan en önemli yanının hikâyenin tamamlayıcı unsurlarının kadın olması önemli bir nokta olarak duruyor.

KIVILCIM’IN ŞARKILARI

Hikâyenin maktulü Kıvılcım, seri boyunca şarkıları ile var oluyor; bu şarkıların sözleri hem birer ipucu hem de “intihar süsü verilerek hayatları ellerinden alınmış kadınların sesi” gibi geliyor dinlerken. “İntihar edecek biri değildi”, “Cıvıl cıvıldı”, “Hayalini gerçekleştirmek için çabalıyordu” cümleleri Şule Çet gibi nice kadına göz kırparak onlara bir selam gönderiyor gibi.

Duygu Dalyanoğlu’nun kalemi, Ayşenil Şamlıoğlu’nun yönetimi, geniş bir sanatçı kadrosu eşliği ile kadın cinayetlerinin “adli vaka” ya da sabah kuşağı programlarının acılı magazin malzemesi olarak sunulmasına kadınların güçlü itirazının ifadelerinden biri olarak Kıvılcım dinleme listesine mutlaka eklenmeli.

GERÇEĞİN PEŞİNDE ÜÇ KADIN
İzmir’de gerçekleşen şüpheli bir kadın ölümü... “İntihar” diye kapatılan bir dosya... Kızı Kıvılcım’ın intihar ettiğine inanmayan bir anne... Tüm engellere rağmen gerçeğin peşinde koşan üç kuşaktan üç kadın: Polis Derya, fizik öğrencisi Nehir, emekli Leman... Bu üç kadın sadece Kıvılcım’ın şüpheli intiharı ardındaki gerçek ile değil kendi geçmişlerindeki kayıpların yası ile de yüzleşiyor.
Türkiye’de kadınların merkezde olduğu ilk polisiye podcast dizisi olan “Kıvılcım” renkli karakterleri, zengin üslubu ve alanında yetkin oyuncu kadrosu ile dinleyenleri eşsiz bir işitsel yolculuğa çıkarıyor. Duygu Dalyanoğlu’nun kaleme aldığı senaryoyu, Ayşenil Şamlıoğlu yönetiyor. Bu ikiliye Nazlı Bulum, Ayça Damgacı, Erol Babaoğlu, Tilbe Saran, Gün Koper gibi deneyimli oyunculardan oluşan geniş bir kadro eşlik ediyor. Oyunun üç boyutlu ses tasarımı ve özgün müzikleri ise Beril Sarıaltun’a ait.

Sekiz bölümlük podcast dizisi “Kıvılcım”ı Spotify’da dinlemek için tıklayın.

Fotoğraf: Podcast afişi