Okullar mutlaka açılmalı
Pandemi nedeniyle okulların açılmama ihtimali çocuğu olan kadınları endişelendiriyor. Ankara Batıkent’te görüştüğümüz kadınlar, bu endişelerin nedenlerini anlatıyor.

Ankara Batıkent’te görüştüğümüz, okulöncesi ve ilkokul çağında çocukları olan kadınlar olası bir salgın pikinde okulların açılmamasının yeniden gündem edilmesini kabul etmiyor. Devletin almadığı önlemler nedeniyle çocuklarının bir yıllarının heba olduğunu söyleyen kadınlar, “Okullar mutlaka açılmalı, gerekli önlemler alınıp eğitime örgün devam edilmeli” diyor.

Geçtiğimiz süreçte, en son vazgeçilmesi gereken eğitimin ülkemizde ilk vazgeçilen alan olmasının endişelerin oluşmasındaki payı büyük. Bu süreçte milyonlarca çocuk internet ve bilgisayar gibi olanakları bulunmadığı için eğitimden uzak kaldı.

‘ÇOCUKLARIMIZIN EN ÖNEMLİ ZAMANLARI HEBA OLDU’

Esra’nın 3. sınıfa giden bir çocuğu var. Geçtiğimiz yıla baktığında bu yıl yeni bir pikte okulların açılmasına dair umudunun olmadığını söylüyor. Okulların açıldığı durumda da sağlıklı bir ortamın sağlanmayacağından endişelenen Esra, “Bir yıl boyunca yaşanan zorlukları bizler biliyoruz. Özellikle anneler mahvoldu. Çocukların eğitimde yaşadığı zorluklar bir yandan, evdeki iş yükünün artması diğer yandan… Hepsi bizi olumsuz etkiledi. Benim bu devlete de Milli Eğitim Bakanına da zerre güvenim kalmadı artık. Saçma uygulamalar yüzünden çocuklarımızın eğitim hayatlarının en önemli zamanları heba oldu. Bir 3 yıl hiç umudum yok örgün eğitim olacağına dair. Olan yine çocuklarımızın hevesine, okul sevgisine olacak” diyor.

Gülten’in çocuğu ise okul öncesi eğitim öğrencisi. Çocuğunun normalde geçen yıl anaokuluna başlayacağını ifade eden Gülten, “Kayıt yaptık, okul alışverişi yapıldı, bir ton masrafımız oldu. Pandemiden dolayı bir açıldı bir kapandı anaokulları da… Çocuğumun psikolojisi o kadar bozuldu ki artık gitmek istemiyor okula” diyor. Gülten, başta oldukça hevesli olan çocuğunun sonraki süreçte okula gitmemek için ağladığını üzülerek anlatıyor. Çocuğuna okulların tekrar açılma ihtimali olduğundan bahsettiğinde bir tepki dahi alamadığını söyleyen Gülten, “Şimdi de tekrar uzaktan eğitim olabilir diyorlar. Pandemi ağırlaşınca özel kreşler, anaokulları bir şekilde açık oluyor ama biz de özellere gönderecek kadar maddi durumu iyi insanlar değiliz. Pandeminin yükü hep garibanın sırtındaydı yine de öyle olacak gibi duruyor” diyor.

Ezgi’nin çocuğu geçen sene 1. sınıfa başlamış, geçtiğimiz yıl çocuğunun online eğitim almasını istemiş ama bir yıllık deneyim fikrini değiştirmiş: “Ne kadar zor olduğunu bilsem de çocuğumun canından kıymetli değildi benim için eğitim, ama düşündüğümden çok fazlası çıktı. Canlı derslerdeki karmaşıklık, ödev kontrolü, okuma tekrarları falan hangi birini sayayım ki? Bu sene okumaya zor geçti. Doğru düzgün konuları işleyemedi bile ama karnesini aldı çocuk ne olduğunu anlayamadan. Yeni dönemde okullar açılır açılmaz kesinlikle göndereceğim. Eğitim dediğin evden olmuyor. Olsa da işte böyle yarım yamalak... Kocaman bir yıl kayboldu gitti. Okullar mutlaka açılmalı, gerekli önlemler alınıp eğitime örgün devam edilmeli.”

Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Evimiz yanarken ne yapacağız?

“Ben ne yapabilirim ki?” diyecek zamanda değiliz, evimiz yanıyor. Ya yangını seyredenlerden olacaksı...

Bu bir yangın yazısı değil, ‘seçim’ yazısı

Doğayı yağmalayan, emeğimizi sömüren, bedenimizi yok edip varlığımızı hiçe sayan türümüzün sömürgenl...

Kamu emekçisi kadınlar bu taslağa sığmaz!

Kadın kamu emekçilerinin talepleri TİS süreçlerine nasıl yansıyor? Konfederasyonların taslaklarını i...