Maltepe belediyesi işçisi kadınlar emeklerini karşılığını istiyor
Maltepe Belediyesinde toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken, belediye işçisi kadınlar Ekmek ve Gül aracılığıyla taleplerini dile getiriyor.

Asgari ücrete yapılan zamla beraber her şeye peş peşe zam geldi. Bu durum belediye işçisi kadınları da derinden etkilerken, ücretleri asgari ücretin altında kaldı. Sözleşme döneminde olan Maltepe Belediyesi işçisi kadınlar regl dönemi izinlerinin dahi ahlaka aykırı bulunup kabul edilmediğini anlatıyor. “Sosyal demokratım diyen belediyelerde bile taleplerimizi kabul ettirmek için çok fazla mücadele vermek zorunda kalıyoruz, sosyal taleplerimizi kabul ettirmek bir yana ücret zammında çokça zorluk çıkarıyorlar” diyen kadın işçiler geçim sıkıntısının kendilerini ek iş yapmaya zorladığını söylüyor. Ve bu işler genelde ev temizliği oluyor. Çevre çeper ilişkileriyle ek iş bulan kadın işçiler çok yorulduklarını dile getiriyor: “Gelen zamlar karşısında ne kadar ek iş yapsak da aldığımız ücret hem eriyor hem de ailemize, çocuklarımıza ve kendimize ayıracak zamanımız kalmıyor. Sürekli çalış çalış nereye kadar? İnsanca yaşayacak ücret bizim de hakkımız. Bunun için de sonuna kadar birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Sözleşme sürecini birim birim dolaşarak ve toplantı yaparak işlettiklerini aktaran kadın işçiler, bu sözleşme döneminde işçilerin katılımın daha iyi olduğunu gözlemlediklerini aktarıyor. Belediye işçisi kadınların taleplerinin arasında ayrıca belediye kreşlerinin bütün çalışanlara ücretsiz olması, 8 Mart’ta bütün belediye çalışanı kadınlara ikramiye verilmesi, baskı ve mobbinglerin son bulması var.

Görsel: Freepik