Kız kardeşlerimin dayanışmasıyla muhtarlığa adayım
Kadınlar hem kendileri hem de çocukları için güvenli yaşam alanlarının olduğu bir mahalle istiyor. Ve yine kadının halinden kadın anlar diyerek oyunu bu sefer kadın adaydan yana kullanacağını söylüyor

Merhaba Ekmek ve Gül okurları. Maltepe Gülensu Mahallesi muhtar adayı olarak yazıyorum sizlere. Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Derneğinin başkanıyım, aynı zamanda derneğin adayıyım. Bir önceki yerel seçimler sonrası “Bizim de bir adayımız olmalı” diye konuşmuştuk kadınlarla. Ve “Sorunlarımızı bizden daha iyi kimse bilemez” diyerek bir aday çıkardık. Çünkü biliyoruz ki kadınlar bir işi yapmak isterse bu işi sonuna kadar götürür ve çözüme ulaştırır. Biz de mahallemizi çok güzel yönetiriz dedik ve çıktık yola.

ÜCRETSİZ KREŞ EN ACİL TALEP

Hem ev ziyaretlerinde hem de kapı kapı ziyaretlerde daha çok kadınlarla yüz yüze geliyoruz. Kadınların verdiği ilk tepki “Kadın muhtarı olsun, kadın kadının halinden anlar” oluyor. “En azından derdimizi daha rahat anlatırız” diyorlar. Sonra sıralıyorlar ihtiyaçlarını ve sorunlarını. Çocuklarına bakmak için işten çıkmak zorunda kaldıklarını bunun için de Gülensu Mahallesi’ne ücretsiz kreş istediklerini dile getirdiler. Bir de ekonomik koşulların getirdiği zorluklar nedeniyle ekmeğe ulaşımın zorlaştırdığını söyleyerek mahalleye bir Halk Ekmek büfesi açılmasını istediler. Yine ATM’lerin olmayışı ve işleri halletmek için Maltepe merkeze inmek zorunda olmak, bunun için yol parası veriyor olmak gibi sorunları sıraladılar.

MADDE KULLANIMINA KARŞI SOSYAL AKTİVİTELER

Bir diğer can yakıcı toplumsal mesele ise uyuşturucu. Gülsuyu Mahallesi’nde de gençler arasında yaygınlaşan madde her yerde her saate satılır durumda. Konuştuğumuz birçok kadın kullanımın çok yaygınlaştığını söylerken kullanım yaşının ilkokula kadar düştüğünü belirtiyor. Bunun çözümü olarak da “Çocuklarımızın mahallede sosyal yaşam alanları yetersiz ve sosyal aktiviteler için mahalle dışında yerlere gitmek zorunda kalıyoruz. Bu hem maddi hem de manevi yük bizim için. Ayrıca çocuklarımızı sosyal aktivitelere götürmenin telaşından kendimize zaman ayıramıyoruz. Çocuklar bu illete bulaşmasın ve gelişsin diye o kurs senin, bu kurs benim koşturup duruyoruz” diyorlar. Ve mahalleye kapsamlı bir spor merkezi talebinde de bulunuyorlar.

GÜVENLİ SOKAKLAR İSTİYORUZ

Yaşadıklarını kaygılar bununla da bitmiyor. Gece geç saatte mahalleye gelmek artık hem kadınları hem de gençleri tedirgin ediyor. Mahalle dışında zaman geçireceklerse de geç vakitte döneceklerse bir yerlerde kalmayı ya da belirli bir noktadan sonra taksiyle eve dönmeyi planladıklarını söylüyor kadınlar.

Kısacası hem kendileri hem de çocukları için güvenli yaşam alanlarının olduğu bir mahalle istiyorlar. Ve yine kadının halinden kadın anlar diyerek oyunu bu sefer kadın adaydan yana kullanacağını söylüyorlar.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Gülsuyu’ndan kadınların yeni yıl beklentileri: Rah...

Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi Derneğinin düzenlediği yılbaşı gecesinde bir araya gelen kadınla...

Gülsuyu Gülensu'dan kadınlar: 'Yaramızı dayanışmay...

Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi'nden kadınlar "Yaralarımızı dayanışmayla sarıyoruz" dediler.

Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Derneğinden 25 Kas...

‘Haklarımızı bilmek ve sahip çıkmak için bir araya geliyoruz’ diyen kadınların etkinliğine Ekmek ve...


Önceki haber
UYUMSUZ