Kadınların öğrenim borcu erkeklerden fazla
Amerika’da 1.3 trilyon dolar okul borcunun üçte ikisi kadınların borcu. Erkek mezunlara göre bir adım geride başlayan kadın mezunların borçları nedeniyle en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor.

American Association of University Women’ın (Amerikan Üniversiteli Kadınlar Derneği) yayınladığı analize göre, öğrenci harçları borçlanmasında kadınlar erkeklere göre daha fazla orana sahip. Yani, okuldan mezun olunca kariyer merdivenlerini bir anda çıkamayan kadınlar, kendilerini okul borçlarıyla boğuşurken buluyor. Ülkedeki 1,3 trilyon dolar okul borcunun üçte ikisini kadınların borcu oluşturuyor. Okuldan mezun olan kadınlar bu borçları yüzünden, ev ve aile kurma, birikim yapıp daha düzenli bir yaşama geçmede sıkıntı yaşıyor. Bu borçlar nerede yaşayacaklarından ne zaman evleneceklerine kadar her seçeneği sınırlandırıyor. Erkek mezunlara göre bir adım geride başlayan kadın mezunlar, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadıklarını not ediyorlar. Hele bir de işin içine, etnik kökenleri de girdi mi, iş daha kötüleşiyor.
Bu borç eşitsizliği, ücretlerdeki cinsiyet eşitsizliği ile birleştiğinde ise tablo daha vahim… Erkek yaşıtlarına göre üniversite mezunu tam zamanlı çalışan bir kadın yüzde 26 daha az kazanıyor ve bu uçurum yıllar geçtikçe daha da büyüyor. Bunun nedenleri arasında, meslek ayrımcılığı ve doğum nedenli çalışmaya ara vermek de var. Durum böyleyken, Trump hükümeti, öğrenim borçlarını kaldırarak üniversiteleri daha da pahalılaştırmayı önerdi. Bu politikalar, önümüzdeki yıllarda borç uçurumunu daha da açacağa benziyor.


İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: 100 erkek öğrencinin 64'ü kadından '...

Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Aslı Bugay üniversite öğrencileri arasında bir a...

Üniversiteli kadınlar konuşuyor

ODTÜ’den genç kadınlar hayatın her alanında eşitlik istediğini anlatıyor ve kadınları mücadeleye çağ...

Marmara Üniversitesinde tacize kadın öğrenciler is...

Bir asistanın bir kadın öğrenciye yönelik tacizi ile gündeme gelen Marmara Üniversitesinde öğrencile...