Domatesi, kavanozu, kapağı ateş pahasıyken…
Tuzluçayırlı kadınlar kış hazırlıkları derdini özetliyor: Bu pahalılıkla kışlık yapmak da kışı çıkarmak da çok zor olacak!

Kışa yaklaştığımız bu günlerde kışlık hazırlıkları da yavaş yavaş bitmek üzere. Tuzluçayır’da oturan Mehtap, “Kışlık hazırlıklarının tamamını yapamadım. Patlıcan yapabildim sadece. Geriye kalan menemenlik gibi şeyleri ise kayınvalidem ve annem yaptı” diye anlatıyor. “Maddi olarak sıkıntılarımız var. Bu kışlık hazırlıklarında domatesi, kapağı, kavanozu derken her şey çok pahalı oluyor. Aşure ayında aşure malzemesi pahalı, kışlık zamanında domates. Ama zaten sürekli gelen zamlardan hiçbir şey alamaz olduk. Malzemeleri de seyyar satıcı geliyor ondan alıyorum, marketten almıyorum. Kapının önünden sebzeciden alıyorum. 10 lira fazla verme lüksümüz yok her şeyin hesabını yapıyoruz” diyor. Mehtap pandeminin de kışlık hazırlıklarını etkilediğini belirtiyor: “Bundan 4-5 ay önce daha sokağa çıkma yasakları devam ediyorken insanlar elindekileri yedi. Evdeki erzak bitince insanlar daha çok yapmak istediler bu dönemde.” Bu süreçte neler yapılabileceğini konuşuyoruz. “Devletin gözü kör mü, evine ekmek götüremeyen insanlar var, komşularla yardımlaşıyoruz devlet görmüyor mu bunları? Devlet elektriğe, suya, gaza zam yapmasın” cevabını veriyor.  

Kışlık hazırlıkları maddi olarak Fatma’yı çok zora sokmuş. “Aynı zamanda çocuk okutuyoruz her şey çok zorluyor. Pandemide çok daha tedbirli davranmak zorunda kaldık; ekstra sirke kullandım, aldığım her şeyi yıkadım. Bir de ayrıca sirkeye para harcadım” diye ekliyor. Fatma Kazakistanlı. Bir karşılaştırma yapıyor Türkiye’yle; “Orada emekliye para vermiyorlar ama parası olmayana para veriyorlar, ayrıca gıda yardımı yapıyorlar. Burada hiç bir şey yok.”


İlgili haberler
Kışın vazgeçilmezi konservenin tarihi

Konserve, tarihi bir teknoloji. Okyanus ötesi topraklara ulaşmakta da, uzun süren savaşları kazanmak...

Konserve yapmak bile lüks!

Konserve, kurutulmuş sebzeler, dondurulmuş gıdalar... Kış öncesi hazırlıklar sürüyor ama bu pahalılı...

GÜNÜN BİLGİSİ: Konserve nasıl yapılır, konserve ya...

Konserve, geçmişten günümüze ilkel muhafaza koşullarının yetersizliğini terse çevirmek amacıyla yapı...