Bilinen hikayelerin bilindik sonlarını değiştiren kadın dayanışması
Çocuğu kayınbiraderi tarafından istismar edilen Esra, şikayetçi olunca kocası Esra’ya hayatı dar etmiş. Esenyalılı kadınlar ise dayanışmayla Esra’ya yeni bir hayat kurmak için işte böyle çabalamış…

Biz Esenyalı’da 8 yılda birçok kadının ve çocuğun hayatına dokunduk dernek olarak. Arkadaşım Esra da o kadınlardan biri. 3 çocuğu olan Esra’nın 13 yıl süren bir evliliği oldu. Evlendiği günden beri yanında büyütüp baktığı kayınbiraderinin en büyük çocuğunu defalarca istismar ettiğini öğrendikten sonra her şey tersine döndü. Esra’nın şikayetinden sonra istismarcı tutuklanıp cezaevine gönderildi. Eşi başta olmak üzere herkes tek suçlu olarak Esra’yı görüyordu. Eşi; istismar ile suçlanan kardeşinin cezaevinden çıkabilmesi için şikayetini geri alması yönünde Esra’ya şiddet ve baskı uyguluyordu. Esra bu baskılara dayanamadığı için bir süre sonra boşandı ama eşinin tehditleri bitmedi. Uzaklaştırma kararı eski eşi tarafından defalarca ihlal edildi. Sokakta, parkta nerede karşılaşsa Esra’ya herkesin içinde hakaret ediyor, öldürmekle tehdit ediyor ve şiddet uyguluyordu. Karakola şikâyet için gittiğinde polisler adamın ifadesini alıyor ve ardından serbest bırakıyorlardı.

Eski eşi sadece öldürmekle tehdit etmiyor bunu gerçekleştirmenin yollarını da bulmaya çalışıyordu. En son silah bulup onu ve çocuklarını öldüreceğini söylemişti. Bir gün Esra’dan gelen telefon sonrasında elimiz ayağımız birbirine dolandı. Esra’yı ve çocuklarını nasıl kurtarabileceğimiz çabasına dönüştü. Hızlıca polis merkezini aradık ve karakola gidip yine ifadesini verdi. Biz Esra’nın karakoldan kadın sığınma evine gitmesini talep ettik. Ama 3 çocuk evdeydi onların da alınması ve annesinin yanına getirilmesi gerekiyordu. Polisler o 3 çocuğu almaya gitmedi. Ben, hem o 3 çocuğu hem de eşyalarını toplamak için Esra’nın evine gittim. Bu süreç çok korkunçtu; çocuklardan durumu saklamak zorundaydım, zaten çok korkunç olaylar yaşamışlardı.

Bu mahallede bir derneğin olması ve bizim olaya erken müdahale edebilmemiz Esra’nın ve çocuklarının hayatını kurtardı. Biz kadınlar yasaların en doğru şekilde uygulanması için daha çok mücadele etmeliyiz. Yasalar sadece erkekten yana olmamalı! Tehditlere, şantajlara tutuklama kararı çıkmalı. Çünkü biz biliyoruz ki bu tehdit ve şantajların sonu ölümle bitiyor ve ölenler hep kadınlar oluyor.

8 yıldır şiddet gördüğü için derneğimize başvuran kadınlarla birlikte hareket ediyoruz. Kadınların hayatları ve hakları için örgütlü mücadeleyi dernekle birlikte büyütüyoruz.

Fotoğraf: ekmek ve gül

İlgili haberler
Şiddete, eşitsizliğe ve yoksulluğa karşı çaresiz d...

Burası senin kürsün: Yaz, çiz, paylaş, anlat… Birlikte yükselsin; “Şiddete, eşitsizliğe ve yoksulluğ...

Yarın değil şimdi, yalnız değil hep beraber!

Bir araya gelme ihtiyacı bir bıçak gibi teni geçince aşılır. Asıl zor olan, birlikte değiştirmeye, a...

Hülya ne yapsın?

Hülya’nın yaşam kesitinde hepimiz için tanıdık hisler, olaylar var. Peki ya, Hülya’nın sıkıştığı iki...