Bağış gönüllülük çerçevesi içinde olmalı
Okullarda yardım adı altında dayatmayla para toplanmasına tepki gösteriyor bir veli. Herkesi bu zorlamalara tepki göstermeye çağırıyor.

Merhabalar... Bir hafta önce biri ortaokulda, diğeri lisede okuyan iki çocuğumuz da okul dönüşü eve geldiklerinde, okullarında Suriye’deki Türkmenler’e yardım için para istendiğini söylediler. Hatta bir öğretmen, bu parayı toplayamadığında kendi cebinden ödeyeceğini belirtmiş. Diğer okulda ise bu para kampanyası için öğrenciler görevlendirilip sınıf sınıf dolaşmaları istenmiş. Eşim ve ben orada sadece Türkmenler değil başka halkların da yaşadığını, aynı şekilde onların da mağdur olduğunu ve onların da Türkmenler kadar yardıma ihtiyacı olduğunu anlatmaya çalıştık. Okullarındaki bu tek taraflı yardım kampanyası ile halklar arasında bariz bir ayrımcılık yapıldığını söyledik. Bizler doğal olarak çocuklarımızı yardımsever ve paylaşımcı yetiştirmek için çabalıyoruz. Fakat bazı kişiler veya kurumlar bu iyi niyetlerinden faydalanmaya çalışıyorlar.
Öte yandan bağış gönüllülük çerçevesi içerisinde olmalıdır. Ve bunun için ne öğretmenlerin ne de öğrencilerin kafasını bu tür konularda meşgul etmeye kimsenin hakkı yok. Çocuklarımız bağışta bulunan öğrencilerin yanında kendilerini kötü hissedip rahatsızlık duyuyorlar. Hatta bu rahatsızlığı yaşamamak için okul harçlıklarından biriktirerek dayatma ile istenilen sözde bağışı ödemeye çalışıyorlar.
Çocuklarımızın iyi niyetlerini kullanarak bundan çıkar sağlanılmasını önlemek için birlikte hareket ederek tepkimizi göstermeliyiz. Aksi takdirde meydanı bu ırkçı ve ayrımcı kişilere bırakmış olacağız.