Asıl müebbetlik mahkemeler, yasalar ve hükümettir
Nevin Yıldırım serbest bırakılmalıdır, suçsuzdur. Kadın davalarında, mahkemeler, erkekleri teşvik eden yasalar, bu hükümet, kadınlardan, müebbet hapis cezası almıştır...

Kahve içmek, bu arada iki lafın belini kırmak için bir araya gelen Sincanlı kadınlarla, Nevin Yıldırım davasını enine boyuna konuştuk. Özgecan cinayetinden sonra kadın cinayetleri konusunda farkındalıklarının arttığını söyleyen kadınların, kendi yaşamlarından örnekler vererek, empati yaparak konuyu tartışmaları ise oldukça dikkat çekiciydi. Sohbette, Nesrin “Nevin Yıldırım kendini korumuştur, nefsi müdafaadır. Kadın davalarında; mahkemeler, erkekleri teşvik eden yasalar, bu hükümet kadınlardan müebbet hapis cezası almıştır” diyor. Diğer kadınlar ise Nesrin’i “Evet, doğru söylüyor” diyerek onaylıyor.

BİRİKEN ÖFKENİN PATLAMASI, CİNNET HALİ
Bir markette çalışan Ayşe ise düşüncelerini şöyle anlatıyor: “Nevin Yıldırım’ın duygularını çok iyi anlıyorum. Dolmuşta adamın biri beni taciz etmeye çalışmıştı, kan beynime sıçradı, adamı parçalayacaktım. Nevin Yıldırım, köy yerinde, kimseye söyleyemez, söylese kadını suçlarlar; ‘kuyruk sallamıştır’ derler. İki yıl boyunca biriken öfkesi sonucunda adamı öldürmüş. Adamın kellesini kesip köyün ortasına atması, o biriken öfkenin patlaması, cinnet hali.”

BUGÜN SUSARSAK, YARIN BAŞ EDEMEYİZ
Nevin Yıldırım’ın kendisine tecavüz eden erkeği 2012 yılında öldürdüğünde basının, ‘namusunu temizleyen kadın’ diye haber yaptığını hatırlatan Sibel; “Şimdi de basın kadını cani ilan etti, tecavüz eden erkeği sevgilisi pozisyonuna sokmaya çalıştı. En son erkeğin eşi, bazı şeyler ortaya attı” diye konuşuyor. Kadın davalarında istismarcıların, katillerin bir bahane ile ya serbest bırakıldığını ya da göstermelik cezalar verildiğini anlatan Sibel; “Diyorlar ki; ‘Ey kadınlar, erkekler taciz eder, erkekler tecavüz eder, erkekler öldürür.’ Kadınları sindirmeye, korkutarak susturmaya çalışıyorlar. Mesele Nevin Yıldırım meselesi değil. Nevin Yıldırım bu topluma, değer yargılarına baş kaldırdı. Bugün susarsak yarın hiç baş edemeyiz bunlarla. Susmuyacağız” diyor.

EMİNE ERDOĞAN’IN KIZI OLSAYDI BÖYLE DER MİYDİ?
Nergis ise Emine Erdoğan’ın Nevin Yıldırım’ın tecavüzden olan çocuğunu istememesi üzerine “Çocuğa biz sahip çıkarız” şeklindeki açıklamasını ve doğan kız çocuğunun adının Emine konmasını eleştiriyor. Nergis, eleştirilerini şöyle sürdürüyor; “Kadın örgütlerinin Nevin Yıldırım’ın yanında olması Yargıtaydan geri dönmesinde etkili olduğunu düşünüyorum. 14 yaşında benden çok büyük bir adamla evlendirildim. İki buçuk yıl sonra adam öldü. Kurtuldum. Bir çocuğum oldu. Çocuğu hep hırpalayarak büyüttüm, kötü anılarımın hatırasıydı. Emine Erdoğan bir kadın olarak Nevin’e sahip çıkmalıydı. Tam tersine çocuğu bahane ederek, ‘En ağır cezaya çaptırılmalı’ dedi. Kendi kızının başından aynı şey geçmiş olsaydı böyle der miydi?”

KADIN ERKEK EŞİT OLMALI
İki kız çocuğu annesi Sultan, Özgecan cinayetinden çok etkilendiğini ve nasıl bir dönüşüm yaşadığını; “Hepimizin çocuğu var. Özgecan cinayetinden sonra bu kadın cinayetleri ve tecavüze, tacize uğrayan kadın haberlerini yakından takip etmeye başladım. Yani bu konuda uyandım. Ensar olayının, çocuk istismarı konusunda hepimize uyarı olduğu gibi” sözleriyle ifade ediyor.
Sultan, AKP hükümeti ile birlikte kadınlara yönelik baskıların daha arttığına dikkat çekerek; “Siyasi görüşü ne olursa olsun kadınların birbirine sahip çıkması gerekir, tepki göstermemiz gerekir. Şort giyen kadınlara saldırılıyorsa, Nevin Yıldırım, cani ilan ediliyorsa bunun nedeni hükümetin kadınlara bakışıdır. Ben inançlı biriyim. Kadın haklarını da savunuyorum. Kadın ve erkek ikisi de insan. Hakları da eşit olmalı. Evde, işte, sokakta eşit olmalı. Mahkemelerde de. Erkeklerden neyimiz aşağı, fazlamız var. Ben de çalışıyorum, üstelik işten gelip bir de evde çalışıyorum. Arkalarını toparlıyoruz” diye konuşuyor.

NEVİN SUÇSUZDUR
Sağlık emekçisi Nesrin de “Özgecan cinayetinden sonra sokağa çıkanlardanım. Mahkeme erkek olunca cezayı hafifletmeye çalışıyor, kadın olunca vur abalıya. Mahkemeler erkekleri koruyor. Bu da kadın tecavüzlerini artırıyor, cinayetleri artırıyor. Benim gözümde Çilem Doğan da Nevin Yıldırım da katil değildir. Nevin Yıldırım kendini korumuştur, nefs-i müdafaadır. Kime karşı korumuştur? Köy halkının, gerici zihniyetine karşı, tecavüz eden erkeğe karşı... Nevin Yıldırım serbest bırakılmalıdır, suçsuzdur. Kadın davalarında, mahkemeler, erkekleri teşvik eden yasalar, bu hükümet, kadınlardan, müebbet hapis cezası almıştır.”

İlgili haberler
Nevin Yıldırım neden sustu?

“Tanıklar konuştukça buruk bir tebessümle, çaresizce gülümsemeyle cevap verdi iddialara Nevin.” Yarg...

GÜNÜN TALEBİ: Nevin Yıldırım’a özgürlük

Nevin Yıldırım için Yargıtay kararı bugün açıklanacak. Kadın mücadelesinin önemli davalarından biri...

Yargıtay, Nevin Yıldırım’ın müebbet hapis cezasını...

Kendisine tecavüz eden erkeği öldüren Nevin Yıldırım’ın temyiz davasında yargıtay Nevin için verilen...