Zihinsel engelliler ve akıl hastaları için çalışan Dorothea Lynde Dix
ABD’li toplumsal reformcu ve hümanist Dorothea Lynde Dix 4 Nisan 1802’de doğdu, 17 Temmuz 1887’de öldü.

ABD’li toplumsal reformcu ve hümanist Dorothea Lynde Dix 4 Nisan 1802’de doğdu, 17 Temmuz 1887’de öldü. 

Akıl hastalarının sağlıklı bir ortama kavuşması için gösterdiği çabalar, ABD’de ve dünyada yaygın reformlara yol açtı. Babası gezici rahipti, ailesiyle birlikte göçer bir hayat yaşadı. 12 yaşında aile içi şiddet ve alkolizm nedeniyle ailesinden ayrıldı. Boston’daki varlıklı büyükannesinin yanında yaşamaya başladı. Öğretmen olmak istiyordu, daha 14 yaşındayken okullarda ders verdi. 1821’de 19 yaşında Boston’da bir kız okulu açtı. Sağlık sıkıntıları nedeniyle sık sık kesintiye uğrayan öğretmenlik mesleğini 1835’e değin sürdürdü. 1841’de East Cambridge Cezaevindeki pazar okulunda ders verme çağrısını kabul etti. Burada kadın ve erkek suçlularla birlikte cezaevine atılan akıl hastalarının durumundan büyük ölçüde etkilendi. Sonraki 18 ay boyunca Massachussets’deki akıl hastalarının kapatıldığı çeşitli kurumları dolaştı. Karşılaştığı korkunç koşulları eyalet meclisine gönderdiği bir raporda açıkladı. Gerekli reformların yapılmasından sonra, dikkatini komşu eyaletlere ve daha sonra da Batı ve Güney eyaletlerine yöneltti.

Yaşadığı süre içinde 15’i aşkın eyalette ve Kanada’da akıl hastaları için özel hastaneler kuruldu. Bu arada ülkenin her yanında ileri tedavi yöntemleri uygulanmaya başladı. Tasarıları için bazı kamu arazilerinin hizmete sunulması girişimi sonuçsuz kaldıysa da, ABD’nin yanı sıra Avrupa’da da akıl hastalarının sorunlarına karşı bir ilgi uyanmasını sağladı.İç savaş sırasında ABD askerlerinin cephe revirlerinin koordinesini üstlendi. Değişik zorluklarla karşılaşmasına rağmen asker hastanelerinde kadın hemşirelerin çalışmasını ve işe alınmalarında gönüllülüğün esas alınmasını sağladı.

Savaş sonrası zihinsel engelliler ve akıl hastalarının insani koşullarda barındırılmaları ve tedavileri yönündeki çalışmalarını sürdürdü. Cezaevlerindeki koşulların iyileştirilmesi için çaba harcadı. 1881’de inzivaya çekildi, dünya çapında akıl hastaneleri ve cezaevleri konusunda hümanist yapının yaygınlaştırılması için çalışan kişilerle yazışmalarda bulundu. 1887 yılında 85 yaşında hayata gözlerini kapadı.


İlgili haberler
16 Temmuz 1862| Gazeteci Ida Bell Wells doğdu

Birinci sınıf biletine rağmen siyah olduğu için trende kadın bölümüne oturulmasına izin verilmeyen,...

GÜNÜN KADINI: Nadine Gordimer

Nadine Gordimer 14 Temmuz 2014’te yaşamını yitirdi. Hayatı, apertheid rejimi olmak üzere her türlü h...

GÜNÜN KADINI: Louise Dittmar

Yazar, filozof, erken sosyalist düşüncelerin ve kadın erkek eşitliğinin savunucusu Louise Dittmar il...