Savaşa karşı mücadele eden bir kadın: Cilly Schäfer
Cilly Schäfer ömrünün sonuna kadar savaşa, silahlanmaya, ırkçılığa karşı ve kadın hakları için mücadele etti.

Cäcilie “Cilly” Barbara Schäfer, 25 Ocak 1898'de dar gelirli bir ailenin kızı olarak Friedberg'de doğdu. Okulu bitirdikten sonra terzi olarak çıraklık eğitimini tamamladı. Birinci Dünya Savaşı'nın bitiminden sonra Özgür Sosyalist Gençlik ve işçiler arasında örgütlenme sürdüren Naturfreunde/ Doğa Dostları arasında yer aldı.

Önce Sosyal Demokrat Partiden (SPD) ayrılanlar tarafından kurulan USPD, daha sonra da Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht'in kurucuları arasında olduğu Spartaküs ve Almanya Komünist Partisi (KPD) ile temasa geçti ve örgütlü olarak çalıştı.

Ağırlıklı olarak kadın siyasetiyle ilgilendi. Hessen eyalet parlamentosunda yer alan KPD üyesi Jacob Schäfer ile evlendi.

1932'de Hessen eyalet parlamentosundaki yedi üyeli KPD fraksiyonunun ilk kadın milletvekili oldu.

Mart 1933'te tutuklandı ve bir yıl hapse mahkum edildi. Serbest bırakıldıktan sonra Marburg'a gitti ve faşizme karşı direnişi burada örgütlendi.

1940 yılında, Marburg'daki evinde doğum günü partisi paravanıyla komünist parti yönetici toplantısı yapıldı.

1944'te tekrar tutuklandı ve önce Ravensbrück sonra da Sachsenhausen toplama kamplarına sürüldü.

Savaşın kaybedileceği belli olduktan sonra toplama kamplarındakilerin zorlandığı ölüm yürüyüşünden sağ çıktı ve Almanya'nın faşizmden kurtulmasının ardından Marburg'a döndü. Diğer kadınlarla birlikte, şehirde yeni bir demokratik başlangıca önemli katkıda bulunan “Partiler Üstü Kadın Komitesi”ni kurdu. Kendisi Almanya Demokratik Kadınlar Birliği (DFD) ve 1951'de Marburg belediye meclisine taşıdığı KPD'de örgütlendi. Ocak 1947'de Marburg'daki Nazi Rejimi Takibatına Uğrayanlar Derneği – Antifaşistler Birliği’nin (VVN/BdA) kuruluş toplantısına davet edildi ve başkan seçildi.

1973 yılına kadar yönetim kurulu üyesiydi. Daha sonra da Marburg delegesi olarak merkezi kongrelere katıldı. Hizmetleri nedeniyle Alman Direnişinin Onur Madalyası'na layık görüldü.

18 Ocak 1981'de vefat eden Cilly Schaefer, ömrünün sonuna kadar savaşa, silahlanmaya, ırkçılığa karşı ve kadın hakları için mücadele etti.

İlgili haberler
Kalıplara meydan okuyan yazar: Ursula K. Le Guin

22 Ocak 2018’de hayata veda eden Ursula K. Le Guin, sınıfsız, sömürüsüz, doğayla uyum içinde barışçı...

23 Ocak 1813| Norveç’in ilk kadın hakları savunucu...

Yazılarıyla ev ve bakım işlerinin kadınlara yıkılması, kadınların ekonomik bağımsızlığa sahip olmama...

Oyunculuktan gazeteciliğe, hak savunuculuğuna: Mar...

Yaşamının genç zamanlarında oyunculuk hayalleri kuran Marguerite Durand ilerleyen yıllarda kadınları...