GÜNÜN KADINI: Angeles Florez Peon
İspanya’daki iç savaşın göbeğinde ölmeye vakti olmayan bir kadındı o. Ömrü mücadeleyle ve sürgünde geçti. Angeles Florez Peon’u nam-ı diğer ‘Maricuela’yi tanıyalım.

1936’da iç savaş başladığında İspanya’nın o zorlu koşullarında köylüler, şehirdeki işçiler, komünistler Cumhuriyetçiler’e katılmışlardır. O dönem Cumhuriyetçiler’e katılanlardan birisi de Angeles Florez Peon ya da bilinen adıyla “Maricuela”dır. Buna karşılık, ordunun bütün subay kitlesi, tüm toprak zenginleri ve kiliseye bağlı din adamları milliyetçilerin safındadır. Bu bloklaşmada Cumhuriyetçi güçler, Hitler ve Uluslararası faşist güçlerden yardım alan Franco kuvvetlerine yenik düşer.

Hala on binlercesinin nerede gömülü olduğu bilinmeyen, kimilerine göre 500 bin, kimilerine göre 1 milyona yakın insanın yaşamını kaybettiği, on binlercesinin Franco zindanlarında çürütüldüğü ve yine binlercesinin sürgünlere gittiği bu savaştan Angeles de nasibini alır, tutuklanır. Hapisten çıktığında da bitmez zulüm. Faşist güçler tekrar peşine düşer ve Fransa’ya kaçmak zorunda kalır. Sevgili yurdunda yaşama şansını ancak 57 yıl süren sürgünlükten sonra yakalayabilen bu kadın, okula gidememiş hatta okuma yazmayı kendi kendine öğrenmiştir. Kendi deyimiyle “Adil ve eşit bir dünya kurma mücadelesinde payına düşeni elinden geldiğince yerine getirmeye çalışan” Angeles 2 kitap yazmıştır. Birisi anılarını anlattığı, diğeri ülkesine döndükten sonra onu şaşırtan olayları dile getirdiği... Faşizmin göbeğinde eşitlik ve adalet mücadelesi veren bir kadının yaşadıkları size hiç de yabancı gelmeyecek gibi gözüküyor. İşte Angeles Florez Peon’un hikayesi... Onun hikayesini henüz Angeles 95 yaşındayken Hilal Ünlü Evrensel gazetesi için yazmıştı... Angeles’in hikayesini, Angeles’in kendisinden dinleyelim:


YOKSULLUĞUM CESARETİMDİ...
İspanya genelinde yoksulluk üst boyutlardaydı. Ben de beş çocuklu yoksul bir ailenin kızıydım. Babam yoktu. Ailenin geçimini daha çok büyük ağabeyim sağlıyordu. Ağabeyim Komünist Parti’ye üyeydi. Onu kaybettiler, ölüsü yaşadığımız köyde bulundu. Annem ise köyde ebelik yapıyordu. Ancak herkes yoksul olduğu için para veremiyorlardı. Onca emeğinin karşılığında belki bir yarım ekmek ya da bahçelerinde yetiştirdikleri sebzelerden alabiliyordu. Ben ve kız kardeşlerim de karın tokluğuna evlere temizliğe gidiyorduk. Yoksulluk nedeniyle okula gidemedim.
1934’de Paris Komünü benzeri bir devrim olmuştu Asturias’ta. Kısa süreli de olsa bir halk hükümeti kurulmuştu. Halk güçleri yenik düştü bu dönemde ve ağabeyim o süre zarfında katledildi. Aradan iki yıl geçmişti. Sene 1936’ydı... Halk Cephesi seçimleri kazanmış, siyasi tutuklular serbest bırakılmıştı... Her şey iyi gidiyordu. Sosyalist Gençlik Örgütü’ne katıldım. Önceleri siyasetten çok anlamıyordum. Ağabeyimi neden öldürdüklerini anlamaya çalışırken pek çok şeyi öğrendim aslında.
Bir gün arkadaşlar bir tiyatro oyunu sergileyeceklerini söylediler. Benim de bu oyunda başrol oynamamı istediler. Oyunun adı “Yoksullara Cesaret Ver” idi. Roldeki adım “Maricuela” ydı. O oyundan sonra beni hep bu isimle çağırdılar.
Yaşadığım köyde bir dans salonu vardı. Oraya dans etmeye gidiyordum. Çok seviyordum dans etmeyi; hala da seviyorum. Hatta burada Quintin diye bir gençle tanıştım. Bana aşık olmuştu. Dans ettiğimiz sırada Franco yanlılarının darbe yaptığı haberi geldi. Sonra savaş başladı. Her yerde toplantılar yapılıyordu. Cepheye gönüllü yazılmaya karar verdim. Toplam üç kadındık cepheye gönüllü yazılan. Daha sonra sayımız her geçen gün arttı. Ben mutfakta çalışıyordum. Cephede milisler ilerledikçe, biz de arkadan gidiyor ve onlara yemek taşıyorduk.
Kadın ölümleri artınca Halk Cephesi kadınları cepheden çekme kararı aldı. Hatta daha ilk günlerde yakın bir arkadaşım hayatını kaybetmişti cephede. Böylece Austurias’a bağlı bir belediye olan Gijon’da bir mobil hastanede çalışmaya başladım. Bu arada bir kaç kez, dansta tanıştığım ve bana aşık olan Quintin’le görüştük. Evlenelim demişti bana. Bunun için savaşın bitmesini bekliyorduk. Bir gün yine Quintin alelacele hastaneye geldi ve Asturias’ın Franco güçlerinin eline geçtiğini, hastaneden ayrılıp saklanmam gerektiğini söyledi ve gitti. Sonra onun tutuklandığını duydum. Ben köyde bir evde saklanıyordum. Franco’nun askerleri halk arasında birçok insanı kullandı. Köylerde insanlara baskı yapılıyordu. İhbar olayları artmıştı. Beni de birileri ihbar etmiş hatta. Ekim 1937’de gözaltına alındım. 15 yıl ceza aldım. Sonra cezamı 9 yıla indirdiler ve hakkımda iyi tanıklıklar olduğu için toplam 4 yıl cezaevinde yattım.
Cezaevi bir cehennem gibiydi. İnsani koşullar yoktu hakikaten. Onlarca insan yerlerde, adeta üst üste yatıyorduk. Aramızdan sabaha karşı saat 4’te insanları alıyor ve “volta atacağız” diyorlardı. Tabi biz bunun ne anlama geldiğini biliyorduk. Koridorlarda sabaha karşı slogan sesleri duyduğumuzda, bunların kurşuna dizilmeye götürülenler olduğunu anlıyorduk. Benim kaldığım kadınlar koğuşunda bir anne ile kızı vardı. Yine bir sabaha karşı anneyi alıp götürdüler. Kızı kaldı. Bir başka anne- kızı götürdüler. Yanı başımda yatan Rosario Casanova isimli kızı hiç unutamam. O bir Komünistti. Günlerce bekledi, hiç uyumadı. Onunla birlikte ben de uyumuyordum. Sonunda bir sabaha karşı geldiler ve çıkardılar onu koğuştan. Dimdik duruyordu. Paltosunu giyindi. Koridora çıktığında slogan atmaya başlamıştı: “Kahrolsun Katiller! Yaşasın Özgürlük! Yaşasın Cumhuriyet!” diye.
Cezaevinde unutamadığım acı olaylardan biri de annemden aldığım bir mektupla geldi: Quintin kurşuna dizilmişti. Çok acıydı. Ancak daha da acı olanını yıllar sonra, sürgünden döndükten sonra öğrendim. O beni kurtarmak uğruna kendi yaşamını tehlikeye atmıştı. Asturias Franco güçlerinin eline geçtiğinde Quintin ve bir grup örgütlü gence Fransa’ya kaçmaları için bir tekne organize edilmişti. O ise son anda tekneden inmiş, beni hastaneden ayrılmam konusunda uyarmak için hastane gelmiş. Hastane çıkışında tutuklanmış. Ben bir süre daha hastanede kalmış olsaydım, birçokları gibi öldürülecek ve cesedim plajda bir yerlere atılacaktı. Çünkü o zaman çoğunlukla öyle yapıyorlardı. O, tekneden inmeseydi yaşıyor olacaktı...
Uzun süre evlenmedim. Düşünmüyordum da, ancak cezaevinden çıktıktan sonra uzun zaman dağlarda yaşamış olan eşimi tanıdım. Daha çok olmamıştı evleneli. 8 aylık bir kızımız vardı; Fransa’ya kaçmak zorunda kaldı. Tabi benim de peşimi bırakmadılar. Ondan kısa bir süre sonra kızımı da aldım ve ben de bir tekneyle Fransa’ya kaçtım. Orada eşim 90 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Franco; “Adam öldürmekle suçlanmayanlar ülkeye dönebilir” diye bir açıklama yapmıştı. Bundan cesaret alarak, tam 57 yılımız sürgünde geçirdikten sonra ülkeme yani İspanya’ya döndüm. İlk girişte tutuklandım ancak daha sonra serbest bıraktılar. İki çocuğum var. Onlar artık Fransa’da yaşıyorlar. Ben ise ülkemde, İspanya’da.
Okuma yazmayı sonradan öğrendim. Şimdilerde ise bilgisayar kullanmayı öğreniyorum. Birinci kitabım anılarımı, ikincisi ise sürgünden sonra İspanya’ya döndüğümde karşılaştığım olayları anlattığım kitabım. Yıllar önce yaşanan yeni öğrendiğim şeylerden, beni bazen şaşırtan, ama geneli hüzne boğan olaylardan bahsettim ikinci kitabımda... Dediğim gibi Quintin’in beni kurtarmak uğruna yaşamını kaybetmesi beni en etkileyen olaylardan biridir. Ya O gemiden inmeseydi...
Ben çok yoksulluk çektim. Yapı olarak zaten isyankar biriyim. Bu yüzden hiç pes etmedim. Adaletsizliğe, yoksulluğa karşı hep mücadele ettim. Hayatta karşımıza çıkan ne olursa olsun cesur olmak gerektiğini düşünürüm. Çabucak teslim olmamak gerektiğini... Güzel günlere dair umudu kaybetmemek gerektiğini...
İnanın hiç boşluğum yok. Sürekli okuyorum... Konferanslara, toplantılara, eylemlere gidiyorum. Enerjim buradan geliyor olmalı. Kısacası ölmeye bile vaktim yok benim. 


KADINLARA ÇALIŞMA YASAĞI!
Savaş döneminin belki de en önemli yasağı kadınlara koyulmuştu. Evli kadınlara çalışmak yasaktı. Çok çocuk yapmak yine bir devlet politikası olarak kadınların karşısına çıkıyordu. Annelik hizmetinin kadının başlıca görevi olduğunu her fırsatta belirten Franco rejimi, 1942 yılında evli kadınların çalışmamasını ve hatta işten çıkarılmasını öngören bir iş yasası uygulamaya koyar. 1946 Mart’ında da konuya ilişkin cezai yaptırım getirilir. “Aile Yardımı Kanunu” ile eşinin çalışmasına izin veren erkeklerden aile priminin kesilmesi yasalaştırılmış olur. Genç kızlar bir an önce evlendirilmek istenir. Evlenmeyenlerin ise kapanıp, rahibe olması istenir.
Açlık ve sefalet döneminin artmasına paralel olarak, fuhuş da hızla artıyor ve İspanya’da kadın adeta bir meta olarak görülüyordu. Savaş Sonrası İspanyası’nın zorlu yaşam şartlarında pek çok kadın çalışmak ve para kazanmak için fuhuşa itilir. Baskının yoğunlaşması ile genelevlerde çalışan kadınlar da silahlanıp, faşizme karşı mücadelede önemli bir yerde durmuşlardı.
Bu dönem aynı zamanda yasaların da kadınlardan ayrı tutulduğu bir dönemdir. Örneğin; karısını öldüren bir erkeğin cezası sadece sürgün olurken, fuhuş yapan bir kadına ceza olarak uzun süreli hapis ya da ağır para cezası veriliyordu. Kadın ölümleri ise her geçen gün artıyordu.

“MUJERES LİBRES”YANİ “ÖZGÜR KADINLAR”
Kadınlar üzerindeki baskı ve ikincilleştirilme politikasına karşı kadınlar elbette mücadele ediyordu. 1930’larda kurulan Mujeres Libres kadın örgütü eşitsizliğin yeniden üretimine karşı çıkmak üzere kurulmuştu. Kadınların hem duygularının hem de bedenlerinin sömürülmesine karşı çıkan kadınların örgütü Mujeres Libres’in üye sayısı birkaç ay içerisinde 20.000’e yükseldi ve kadınları güçlendirmek için çeşitli ağlar oluşturdular.

İlgili haberler
Faşizme karşı direnişin mimoza çiçekleri

Kimisi partizan olan, kimisi şehir ve köylerde yaşamını sürdüren İtalyan kadınlar, savaş sona erene...

Kanla sulanmış bir coğrafyanın 13 Gül’ü...

Şen kahkahaları, şarkıları, dansları eksik olmuyor. Sevgileri ve muziplikleriyle Ventas hapishanesin...

GÜNÜN BELLEĞİ: 5 Ağustos 1939, Franco faşizminin ‘...

İspanya’da yıllar boyu süren iç savaş sonrası Franco diktatörlüğü tarafından komünizmi savunan, tari...