GÜNÜN BELLEĞİ: Annelik pastasından Anneler Gününe
Bugün Anneler Günü. Ne oldu da birden annelerin önemi hatırlandı da annelere özel gün ilan edildi, hiç düşündünüz mü? Meğer bir pastadan çıkmış her şey...

Anneler Günü’nün tarihi Yunan mitolojisinde Tanrıların Anası Rhea’nın onuruna düzenlenen bahar kutlamalarına kadar gider.1600’lerdeyse İngiltere’de Paskalya’dan önceki kırk günlük dönemi kapsayan Lent’in dördüncü Pazarı “Annelik Pazarı” adı altında kutlanırdı. O dönemde İngiltere’de yoksullar, genellikle zenginlerin evlerinde hizmetçi olarak çalışırlardı. Çalıştıkları yerler çoğunlukla kendi evlerinden uzakta olduğundan ev sahiplerinin evlerinde yaşarlardı. Annelik Pazarı sırasında, hizmetçiler tatil yapar ve evlerine dönerek hafta sonunu anneleriyle birlikte geçirebilirlerdi. O gün ‘annelik pastası’ denilen bir pasta yapar ve günü kutlarlardı.Hristiyanlık, Avrupa’da yayıldıkça kutlamalar “Ana Kilise” kutlamalarına dönüştü. İnsanlar kendilerine hayat veren ve kötülüklerden koruyan manevi gücü onurlandırmaya başladılar. Zaman içinde ikisi birbirine karışarak insanlar kiliseyle annelerini birlikte onurlandırır oldu.ABD’de Anneler Günü kutlamaları ilk kez 1872’de Cumhuriyet’in savaş marşının söz yazarı Julia Ward Howe’un önerisiyle barışa adanan bir gün olarak kutlanmaya başladı. Howe, her yıl Boston’da Anneler Günü kutlamaları düzenledi.1907’de Philadelphialı Ana Jarvis Anneler Günü’nün ulusal gün olarak kutlanması için bir kampanya başlattı. Jarvis, annesinin kilisesini annesinin ölüm gününde her yıl Mayıs’ın ikinci pazarında Anneler Günü’nü kutlamaya ikna etti ve 1908’den başlayarak Anneler Günü Philadelphia’da da kutlanır oldu. Jarvis ve yandaşları Anneler Günü’nün ulusal gün olarak kutlanması için devlet yetkililerine, iş adamlarına ve politikacılara mektuplar yazmaya giriştiler. 1911’de hemen hemen her ABD eyaletinde Anneler Günü kutlanır oldu. Başkan Woodrow Wilson, 1914’te Anneler Günü’nü ulusal bayram ilan ederek her yıl Mayıs’ın ikinci pazarında kutlanacağını duyurdu.

Pek çok ülkede Anneler Günü yılın farklı günlerinde kutlanmakla birlikte Danimarka, Finlandiya, İtalya, Türkiye, Avustralya ve Belçika’da her yıl Mayıs’ın ikinci pazarı Anneler Günü olarak kutlanıyor.

İlgili haberler
Doğum teşviki öyle değil böyle yapılır: Küba'da an...

"En az 3 çocuk" diyen ve kadınlar o üç çocuğa canlarından bezmeden, hayattan vazgeçmeden nasıl bakac...

GÜNÜN RAKAMI: 100 erkek öğrencinin 64'ü kadından '...

Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Aslı Bugay üniversite öğrencileri arasında bir a...

Hekim evlat edindi, verilmeyen annelik izni yargıd...

Adana’da bir aile hekimi çocuk evlat edindi. Annelik izni talep eden hekime yönetmelikte böyle bir i...