24 Mayıs 1898| ABD'nin çocuk kardiyolojisi kurucusu Helen Brooke Taussig doğdu
ABD'li çocuk doktoru, kardiyolog ve ABD çocuk kardiyolojisi kurucusu Helen Brooke Taussig ile tanışın.

24 Mayıs 1898'de doğan Helen Brooke Taussig, ekonomist ve Harvard profesörü Frank William Taussig'in kızıydı. Gençliğinde şiddetli disleksiyi (Disleksi, kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur) aştıktan sonra, ilk olarak Radcliffe College ve California Üniversitesi, Berkeley'de okudu. Daha sonra Harvard Tıp Okulu ve Boston Üniversitesi'nde tıp öğrenimi gördü ve ardından Johns Hopkins Üniversitesi'nde kardiyoloji konusunda uzmanlaştı. 1927'de mezun olduktan sonra Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki Harriet Lane Çocuklar Evi'nde kardiyoloji yöneticiliği yaptı. 1930'da orada müdür oldu. 1959'da ilk kadın olarak Johns Hopkins'te tam profesörlük yaptı. Daha sonraki yaşamında işitme engelli idi, bu yüzden hastalarıyla uğraşırken dudakları okumayı öğrendi ve stetoskop yerine parmaklarıyla kalp ritmini dinledi. 1963'te resmen emekli oldu, ancak bilimsel olarak aktif kaldı ve ders verdi. Bir başkanlık seçimine arkadaşlarını götürmeye çalışırken 20 Mayıs 1986'da trafik kazasında öldü. 

MAVİ BEBEK SENDROMU

Johns Hopkins cerrahi başkanı Alfred Blalock ve Vivien Thomas ile birlikte, doğuştan kalp kusurları (Fallot tetralojisi gibi) olan çocukları tedavi etmek için Baltimore'daki Johns Hopkins Üniversitesi'nde oksijen eksikliğinden etkilenen çocukların mavi rengi nedeniyle 'mavi bebek sendromu adı verilen Blalock-Taussig operasyonunu geliştirdi. Yöntem önerisi Taussig'den geldi. Bu yöntemin kullanıldığı ilk operasyon 1944'te gerçekleşti.

ABD'de, embriyolarda phocomelia'ya (yüzgeç veya güdük uzuvlar) neden olan talidomid (Contergan) ilacına getirilen erken yasağa da önemli ölçüde dahil oldu. Bu amaçla, talidomid (Contergan) vakalarını incelemek için 1962'de Almanya'ya gitti. 1964'te, ABD'de talidomidin yasaklanması ve hiçbir çocuğun Contergan vakasından etkilenmemesindeki rolü nedeniyle ABD Başkanı'nın Özgürlük Madalyası'nı aldı. Ayrıca 1947'de Kalbin Konjenital Malformasyonları kitabında tasvir ettiği kalp ve akciğer kusurlarının röntgenle teşhisinde öncülük yaptı.Çok sayıda tıp ödülü aldı. 1957'de Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi'ne, 1973'te Ulusal Bilim Akademisi'ne seçildi. 1965 yılında Amerikan Kalp Derneği'nin ilk kadın başkanı oldu. 1971'de John Howland Ödülü'nü aldı. 1973'ten beri üyesi olduğu Amerikan Felsefe Derneği tarafından 1986 yılında Benjamin Franklin Madalyası ile ödüllendirildi. 1987'de George M.Kober Madalyası aldı.Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi kolejlerinden biri, Johns Hopkins Helen B. Taussig Çocuk Pediatrik Kardiyak Merkezi gibi Göttingen Üniversite Çocuk Hastanesi'ndeki çocuk kalp kliniği de Helen B. Taussig Kalp Kliniği adını taşımaktadır.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Kadın, işçi hakları ve barışa adadığ...

Nobel Barış Ödülünü alan ilk Amerikalı olan Jane Addams yaşamı boyunca kadın hakları işçi mücadelesi...

GÜNÜN KADINI: Müzik dehası bir kadın Paradies

Mozart, Bach, Chopin… Bilindik erkek besteciler… Ancak aynı dönemin en az onlar kadar yetenekli best...

GÜNÜN KADINI: Lucia Varga

Macar-Avusturyalı tarihçi Lucia Varga Nazi barbarlığının neden olduğu açlık ve hastalıkla boğuşarak...