18 Mart 1874| Avusturyalı Gazeteci, Yazar Bertha Diener Eckstein doğdu
Sir Galahad, kelimenin tam anlamıyla bir kadın hakları aktivisti değildi, ancak eserlerinde kadınların daha iyi haklara sahip olmasını savundu.

Sir Galahad adıyla tanınan Avusturyalı yazar ve gazeteci Bertha Diener Eckstein 18 Mart 1874’te Viyana’da doğdu, 20 Şubat 1948’de Cenevre’de öldü

Bertha Diener, Viyanalı fabrikatör bir ailede iyi korunarak büyüdü. Daha sonraki rolü olan iyi bir eş ve anneliğe klasik şekilde hazırlanmıştı; çalışmasına izin verilmedi. Kendinden çok yaşlı ve zengin öğretim görevlisi ve bohem Friedrich Eckstein’la tanışmasını zihinsel olarak istediği çevreye girmesini sağlayacak bir fırsat olarak gördü ve ailesinin karşı çıkmasına rağmen evlendi.

Karl Krauss, Adolf Loos ve Peter Altenberg evine sık sık gelidir. Ancak “ruh sığınağı” olarak gördüğü evliliği kısa sürede ruh hapishanesine dönüştü. Yeteneklerini kullanması imkansızdır. 1904’te kocasını ve o zaman beş yaşındaki oğulları Percy’yi terk etti ve seyahat etmeye başladı. Mısır’a, Yunanistan’a, İngiltere’ye seyahat etti, Yahudi doktor Theodor Beer’le yaşadığı aşk, onu neredeyse deliliğin eşiğine getirdi. Oğulları Roger, 1910’da doğdu ve koruyucu bir ailede büyüdü. Bertha Eckstein asla burjuva varoluşuna geri dönmemeye karar vermişti ve sürekli seyahat etti.

Kendine ebedi gezgin Ahasvera adını verdi. Daha sonra romanlarını ve gazetecilik çalışmalarını Sir Galahad takma adıyla yazdı. Maddi durumuna bağlı olarak lüks otellerde, aile pansiyonlarında, Hristiyan bakımevlerinde kaldı. 1914’ten 1919’a kadar 1920’de yayımlanan Kegelschnitte Gottes romanını yazdı ve kadınların içinde bulunduğu kötü duruma dikkat çekti. İlk kadın kültürel hikayesi Anneler ve Amazonlar 1932’de basıldı. Sir Galahad, kelimenin tam anlamıyla bir kadın hakları aktivisti değildi, ancak eserlerinde kadınların daha iyi haklara sahip olmasını savundu. 20 Şubat 1948’de yeni bir kitabı üzerine çalışırken Cenevre’de geçirdiği bir ameliyattan kısa bir süre sonra öldü.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

İlgili haberler
Kendi hikayesini değiştirdi, gazeteciliği de...

Rita, şiddet dolu bir evlilikten kurtulup, hayatını cinsiyetçilik ve ırkçılıkla mücadeleye adamış bi...

GÜNÜN BELLEĞİ: Türkiyeli ilk kadın gazeteci

Türkiye tarihindeki ilk kadın gazeteci olan Selma Rıza Feraceli'nin hikayesinden bir kesit...

11 Mart 1911| Yazar, Şair, Gazeteci Alba de Césped...

Çok sayıda psikolojik, toplumsal ve kadın romanı yazan Alba de Céspedes, Fransız ve İtalyan kadın ha...