13 Ekim 1881| Fransız Doğa Bilimci Eugénie Cotton doğdu
Fransa’nın Alman işgali sırasında ailesiyle birlikte direniş hareketinin bir parçası olan Eugénie Cotton, Fransız Kadınlar Birliğinin kurucularından biriydi. Cotton 1951’de Stalin Barış Ödülü’nü aldı.

Fransız doğa bilimcisi, barış ve kadın hakları aktivisti Eugénie Cotton 13 Ekim 1881’de Soubise’de doğdu, 16 Haziran 1967’de Sevr’de öldü. 

Eugénie Cotton (Feytis), Niort’ta liseyi bitirdikten sonra Marie Curie’de fizik okudu. 1904’te lise öğretmeni olarak kabul edildi ve Poitiers’de öğretmen olarak çalıştı. 1913’te bilim adamı Aimé Cotton ile evlendi. Üç çocuğunun doğumundan sonra 1925’te doktorasını aldı ve Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezinde müdür olarak görev yaptı. Fransa’nın Alman işgali sırasında eşi ve oğluyla birlikte direniş hareketinin bir parçasıydı.

1936’da Vichy hükümeti döneminde emekliliğe zorlandı. 1945’te Fransız Kadınlar Birliğinin kurucularından biriydi ve örgütün başkanlığını yaptı. Aynı yıl, 1 Aralık 1945’te Uluslararası Demokratik Kadın Federasyonunun (IDFF) kuruluş kongresinde başkan seçildi ve ölümüne kadar bu görevi sürdürdü. Paris ve Varşova’daki kongrelerinde konuşmacı olarak yer aldığı “Dünya Barış Konseyi”nin de başkan yardımcısıydı.

1951’in sonunda, “Fransız Kadınlar Birliği” tarafından savaş karşıtı ve hizmet reddi afişinin yaygınlaştırılması aleyhine dava açılmasına yol açtı, ancak beraat etti.

Aynı yıl kadın haklarını savunduğu için Stalin Barış Ödülü’nü aldı.


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Antonie Möbis

Nazilere karşı aktif mücadele içinde yer alan işçi, komünist, politikacı Antonie Möbis ile tanışın.

GÜNÜN KADINI: Yaşamak isteyen bir şair Selma Meerb...

18 yaşında toplama (zorunlu çalışma) kampında tifüsten ölen şair Selma Meerbaum -Eisinger: ‘Yaşamak...

GÜNÜN KADINI: Bilgisayar programcılığının öncüsü F...

4 Ağustos 1932 doğumlu ABD’li bilgisayar bilimci Frances Allen 4 Ağustos 2020'de öldü. Bilgisayar pr...