13 Aralık 1852 | Kadın hakları savunucusu, kölelik karşıtı Fanny Wright öldü
Birleşik Devletler'de köleliği alenen protesto eden ve büyük kalabalıklara kadın hakları hakkında konuşan ilk kadındı… Fanny Wright ile tanışın…

İskoç-Amerikalı sosyal devrimci ve yazar Fanny (Frances) Wright 6 Eylül 1795'te İskoçya'da doğdu, 13 Aralık 1852'de ABD'de öldü. 

Fanny Wright, eşi görülmemiş bir cesaret ve analitik güce sahip bir isyancıydı. Zamanının o kadar ilerisindeydi ki, bazı anlayışları ve talepleri bugün hala devrim niteliğindedir. Birleşik Devletler'de köleliği alenen protesto eden ve büyük kalabalıklara kadın hakları hakkında konuşan ilk kadındı.

Fanny iki yaşında zengin ebeveynlerini kaybetti. Akrabaları tarafından kız kardeşi Camilla ile birlikte büyütüldü. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri hakkında çok şey okudu ve yazmaya erken başladı. 1818'de Camilla ile Amerika'ya gitti ancak 1820'de geri döndü. Bir arkadaşına gönderdiği coşkulu mektupları Amerika'da Toplum ve Davranış Manzaraları başlığı altında yayınlandı ve 19. yüzyılın başlarının en ünlü seyahat günlükleri arasında yer aldı.

1825'te seyahat kitabında "hayal gücünün ötesinde iğrenç" olarak damgaladığı kölelik "salgınına" karşı mücadelesine başladı. Kölelerin nasıl eğitilebileceğini ve ardından sorumlu bir şekilde serbest bırakılabileceğini dünyaya göstermek için Memphis yakınlarındaki Nashoba yerleşimini kurdu. Teşebbüs başarısız oldu, ancak Wright, büyük bir kişisel fedakarlıkla, otuz köleyi satın alarak serbest bıraktı, onlara barınma ve iş sağlamayı başardı.

Ders turları gibi, haftalık liberal gazete Free Enquirer'ı da işçilerin hakları, daha iyi bir okul sistemi için, ruhban küstahlığına, ırkçılığa ve evlilik kurumuna karşı savaşmak için kullandı.

İlgili haberler
13 Aralık 1871| Ressam, yazar Emily Carr öldü

Kanadalı Kızılderililerin oy kullanmaya bile uygun olmadığı ve ritüellerinin kesinlikle yasak olduğu...

11 Aralık 1987 | Politikacı yazar Rose Wolfstein

Rosa Luxemburg öldürüldükten sonra Wolfstein, Rosa Luxemburg’un mirasını üstlendi. Rosa Luxemburg’un...

10 Aralık 1891: Nobel Ödüllü Yazar Nelly Sachs doğ...

Yapıtlarında savaşın insan üzerindeki tahribatını konu edinen Alman asıllı İsveçli yazar ve şair Nel...