11 Aralık 1987 | Politikacı yazar Rose Wolfstein
Rosa Luxemburg öldürüldükten sonra Wolfstein, Rosa Luxemburg’un mirasını üstlendi. Rosa Luxemburg’un “Düşünce ve Eylem” adındaki biyografisi 1939’da Frölich adıyla Paris’te ortaya çıktı.

Politikacı, Rosa Lüxemburg’un biyografisi yazarı Rosi/Rose Frölich Wolfstein, hızla büyüyen bir sanayi şehri olan Witten’de, başlangıçta varlıklı olan tüccar bir Yahudi ailenin çocuğu olarak 27 Mayıs 1888’de dünyaya geldi. 11 Aralık 1987’de Frankfurt’ta öldü.
Ekonomik zorluklar nedeniyle babası Rose on üç yaşındayken intihar etti. Bir ticaret lisesine kaydını yaptırdı. 1907’de Hagen’deki kadın işçilerinin eğitim derneğine, 1908’de SPD’ye ve 1910’da büro çalışanları sendikasına (ZdA) katıldı. Aynı yıl, 1912-1913 yılları arasında Berlin’deki SPD parti okulunda öğrencisi olduğu ve arkadaşlık kurduğu Rosa Luxemburg ile tanıştı. Birinci Dünya Savaşı’nın başında SPD’nin kale barış politikasına ve savaş kredilerini onaylamasına karşı çıktı ve Duisburg Spartaküs grubunun bir üyesi oldu. Savaş sırasında birkaç kez tutuklandı. 1916’da Jena’daki gençlik konferansına katıldı ve 1917’de Gotha’daki USPD’nin kurucu parti konferansında Spartaküs grubunun temsilcisi olarak yer aldı. 1918 Kasım Devrimi sırasında Düsseldorf İşçi ve Askerler Konseyi’ne seçildi; Yerel Spartaküs grubunun bir temsilcisi olarak, 1918/19’da KPD’nin kurucularından biriydi ve 1920’de Moskova’da Komünist Enternasyonal’in ikinci kongresine katıldı.
Rosa Luxemburg öldürüldükten sonra Wolfstein, eşi Paul Frölich ile birlikte Rosa Luxemburg’un mirasını üstlendi. Rosa Luxemburg’un “Düşünce ve Eylem” adındaki biyografisi 1939’da Frölich adıyla Paris’te ortaya çıktı. Wolfstein hayatı boyunca “Rosa Luxemburg” konusuyla uğraştı. Ayrıca 1985 yapımı “Rosa Luxemburg” filminde Margarethe von Trotta’nın yanında yer aldı.
1921’den 1924’e kadar Prusya eyalet parlamentosunda VKPD milletvekili olarak oturdu ve parlamento grup başkan yardımcılığını yaptı. 1921’den 1923’e kadar KPD genel merkezinin ve parti yayınlarından sorumlu olduğu organizasyon ofisinin bir üyesiydi. 1924’te, Ruth Fischer ve Arkadi Maslow liderliğindeki KPD liderliğini protesto etmek için parti pozisyonlarından istifa etti, Paul Frölich ile Rosa Luxemburg’un edisyonunun editörlüğünü yaptı ve bir süre Malik-Verlag’da editör olarak çalıştı.
NSDAP 1933’te iktidara geldikten sonra önce Brüksel’e, ardından Paris’e kaçtı ve  Martha Koch takma adıyla yazdı. Savaş başladıktan sonra Fransa’da hapsedildi. 1941’de Paul Frölich ile birlikte Varian Fry’dan Acil Kurtarma Komitesi’nin yardımıyla Lizbon ve Martinik üzerinden ABD’ye göç etmeyi başardı. İkisi 1948’de orada evlendi. 1951’de Frankfurt’a döndü ve SPD’nin üyesi oldu. Alman Gazeteciler Birliği’nin kuruluşunda yer aldığı IG Druck und Papier sendikasında aktifti. 1953’te eşi Paul Frölich’in ölümünden sonra, onun edebi mirasını yönetti ve bazı eserlerinin editörlüğünü yaptı. Rosi Frölich 1987’de öldü.

İlgili haberler
GÜNÜN PORTRESİ: Rosa Luxemburg

Rosa'nın kişisel öyküsü, içinde yaşadığı tarihsel ortamın ürünüdür ve bu tarihsel öyküyle sarmal hal...

Rosa Luxemburg: Vardım, varım, var olacağım!

Savaşın ve devrimin içinde kanatlanmış bir “kartal”dı. Azgın savaş tamtamcıları karşısında barış müc...

Devrimin kızıl gülü Rosa Luxemburg

Rosa, bir kadının sınırlarının irade gücüyle ne kadar zorlanabileceğini, insanın prangası haline gel...