Yunanistan’da olimpiyat şampiyonu cinsel tacizi ifşa etti
Yunanistan'da, Sporcu Sofia Bekatorou, Sidney Olimpiyatlarına hazırlık döneminde, Yunanistan Yelkencilik Federasyonunun üst düzey bir yöneticisi tarafından cinsel saldırıya uğradığını açıkladı.

Yunanistan’da Olimpiyatlarda Yelkencilik dalında altın madalya sahibi Sporcu Sofia Bekatorou, 1998 yılında Sidney Olimpiyatlarına hazırlık döneminde, Yunanistan Yelkencilik Federasyonunun üst düzey bir yöneticisi tarafından cinsel saldırıya uğradığını açıkladı. 

Federasyonun iki üyesi açıklamaların ardından istifa etti. Olayla ilgili savcılık soruşturması başlatıldı.

TACİZE 21 YAŞINDAYKEN MARUZ KALDI

Bekatorou açıklamayı, Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen çevrim içi bir etkinlikte gündeme getirdi. Bekatorou, adını gizlediği üst düzey yetkilinin otel odasında kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu söyledi. Basına yansıyan haberlere göre diğer atletler de yaşadıkları tacizleri açıklamaya başladı.

Bugün 43 yaşında olan Bekatorou, cinsel saldırı ve istismara uğradığında 21 yaşında olduğunu belirterek, yarışmaya devam edebilmek için sessiz kaldığını ve ismini vermediği saldırganın ise hâlâ federasyonda “iktidar pozisyonunda” olduğunu söyledi.

‘FAİL BAŞKAN YARDIMCISI’

Kathimerini gazetesinin haberine göre ise Bekatorou’ya cinsel saldırıda bulunan kişi olduğu iddia edilen Federasyon Başkan Yardımıcı Aristidis Adamopoulos ise kısa bir açıklamada, “Dava sonuçlananan kadar” Yunan Olimpiyat Komitesinde federasyon temsilcisi olarak yürüttüğü görevinden çekileceğini söyledi.

BAŞBAKANDAN İFŞAYA DESTEK

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ise Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda, Bekatorou’nun “Yanında durduğunu” söyledi ve diğer cinsel istismar mağdurlarını konuşmaya çağırdı. Miçotakis, “Sofia cesurca korku ve sessizlik zincirini kırarak suçlu damgasının kurbandan faile geçmesini sağladı” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Sofia Bekatorou | Fotoğraf: Wikipedia

İlgili haberler
#METOO EYLEMLERİ: Şimdi sözden eyleme geçme zamanı

Birçok ülkede #Metoo (bende) etiketiyle cinsel tacize karşı kadınların eylemleri sürerken, Finlandiy...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Kadınlar #BenDe etiketiyle yaşadıkl...

Kadınlar sosyal medyada bir kampanya başlattı. Yaşadıkları cinsel taciz ve saldırıları #BenDe #MeToo...

İfşa: Yöntem, muhteva, olanaklar ve sınırlar

İfşa; somut dayanışma ağları ve somut bir örgütlülük ile örülü bir araç olarak kullanılamadığında fa...